LAJMI I FUNDIT:

Aleati skeptik i qeverisë së Ukrainës betohet si presidenti i ri i Sllovakisë

Aleati skeptik i qeverisë së Ukrainës betohet si presidenti i ri i Sllovakisë

Peter Pellegrini, aleat i kryeministrit Robert Fico, u betua si presidenti i ri i Sllovakisë.

Sllovakia kishte qenë një nga aleatët më të vendosur të Ukrainës përpara se Fico të vinte në pushtet në tetor, me një premtim për të ndaluar furnizimet me rezerva ushtarake të ushtrisë sllovake në Kiev.

Bëhet e ditur se Pellegrini, ish-kryeministër, u zgjodh me 53 për qind të votave, shkruan the Guardian, përcjell Telegrafi.


Miku i Rusisë zgjedhet presidenti i ri sllovak
Lexo po ashtu Miku i Rusisë zgjedhet presidenti i ri sllovak

Ai e mposhti diplomatin pro-perëndimor Ivan Korcok në një votim të dominuar nga përçarjet për luftën në Ukrainën fqinje.

Siç raportohet, presidenti i Sllovakisë është edhe komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura, ratifikon traktatet ndërkombëtare dhe emëron gjyqtarët kryesorë.

Ndryshe, Pellegrini bëhet presidenti i gjashtë i Sllovakisë që nga fitimi i pavarësisë së vendit pas ndarjes së Çekosllovakisë në vitin 1993 dhe do të pasojë Zuzana Caputova, kryetaren e parë femër. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Amerika
Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Amerika
Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Botë
Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Amerika
Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Amerika
Shpella e Hënës 'mund të jetë bazë' për astronautët e ardhshëm

Shpella e Hënës 'mund të jetë bazë' për astronautët e ardhshëm

Botë
Kalo në kategori