Aftësitë e aktorëve janë diçka për t’u pasur zili.

Kohë pas kohe, filmimi i një filmi mund të zvarritet gjatë një periudhe shumë të gjatë.

14 aktorët që me mjeshtri luajtën role në gjininë e kundërt (Foto) 14 aktorët që me mjeshtri luajtën role në gjininë e kundërt (Foto)

Aktoret janë përdorur për të luajtur karaktere komplekse dhe për të duruar ngarkesa të rënda të punës, por ndonjëherë drejtorët ua vënë atyre një detyrë veçanërisht të vështirë: fshehja e shtatzënisë së tyre.

Bright Side ka publikuar një listë me 12 aktoret që na dhanë shfaqje të paharrueshme pa na kuptuar me gjendjen e veçantë në të cilën ishin, transmeton Telegrafi.

1. Lena Headey — Game of Thrones

Në kohën e xhirimeve për finalen e sezonit të pestë, aktorja që luan Cersein mizore, ishte shtatzënë pesë muajsh. Prodhuesit duhej të ktheheshin tek aktorja në xhirime të dyfishta për të qëlluar skenën në të cilën karakteri bën një shëtitje të turpit pa rroba nga burgu në oborrin e mbretit. U deshën tre ditë për të xhiruar këtë skenë, dhe ata që e panë atë kurrë nuk e vunë re se aktorja ishte shtatzënë dhe as që një trup i dyfishtë e zuri vendin e saj.

2. Blake Lively — The Age of Adaline dhe The Shallows

Tashmë shtatzënë në kohën e filmimit, Blake mori pjesë në disa skena të rrezikshme për “The Shallows”. Ajo bëri gjithçka që kërkohet nga roli i saj pothuajse deri në fund, me dyfish marifet që merrte vetëm dy javët e fundit të xhirimeve. Në të kundërt, për “The Age of Adaline”, aktorja vazhdoi të punonte normalisht deri në fund të shtatzënisë së saj. Kolegët e saj kanë vërejtur se ajo nuk kërkoi kushte të veçanta krahasuar me aktorët e tjerë të përfshirë.

3. Kate Winslet — Divergent

Gjatë xhirimeve për këtë film, Kate ishte pesë muajshe shtatzënë. Rrobat e errëta dhe këndet e kamerës të zgjedhur me kujdes ndihmuan në fshehjen e gjendjes së saj. Ajo u habit nga kryerja e skenave pa pasur nevojë të xhirohen dy herë, por pas lindjes, skena të tjera u filmuan me aktoren, e cila arriti t’i bëjë tѱ gjithë për vete.

4. Sarah Jessica Parker — Sex and the City

Aktorja zbuloi se ishte shtatzënë gjatë ditëve të para të xhirimit të sezonit të pestë. Stilistët e ekuipazhit filmik bënë gjithçka që mundën për të fshehur gjendjen e Sarës nga publiku. Ata e veshën atë në sende të mëdha veshjesh dhe shtuan pajisje të ndritshme për të tërhequr vëmendjen nga stomaku i saj. Për fat të keq, u vendos që të kufizohej sezoni në tetë episode, pasi truket më të mëdha deri atëherë nuk do të punonin për të fshehur shtatzëninë e saj.

5. Helena Bonham Carter — Sweeney Todd

Shanset janë që kurrë të mos keni vërejtur shtatzëninë e Helenës gjatë këtij filmi, meqenëse shumica e skenave të saj u xhiruan gjatë pjesës së mëparshme të shtatzënisë, dhe më vonë një korse u përdor thjesht për ta fshehur atë. Sidoqoftë, një aspekt i shtatzënisë së saj nuk mund të fshihej: busti i Helenës u rrit në madhësi me çdo ditë të re të xhirimeve.

6. Drew Barrymore — Blended

Aktorja zbuloi se ishte shtatzënë disa ditë pas nënshkrimit të kontratës së filmit. Fillimi i filmimit u vonua, që do të thotë se në kohën kur Barrymore u shfaq në skenat e saj të para ajo tashmë kishte një bark të dukshëm. Dizajnerët e kostumeve duhej të bënin shumë punë për t’u siguruar që nuk ishte e dukshme për publikun.

7. Scarlett Johansson — Avengers: Age of Ultron

Shtatzënia e Scarlett Johansson solli ndryshime në orarin e punës për tërë ekipin e hedhur dhe të filmit. Të gjitha skena me Vejushën e Zezë u filmuan së pari, por Scarlett u bë shumë e lodhur, gjë që zvarritte procesin e filmimit. Një vendim u mor pastaj për të mbështetur rolin e saj nga trupi i dyfishtë.

8. Angelina Jolie — Changeling

Xhirimi i një filmi emocionalisht kullues si “Changeling” doli të jetë shumë e vështirë për Angelina Jolien. Duke ndjerë një lidhje me karakterin e saj që ka humbur djalin, ajo dëshironte të bëhej një nënë përsëri (në atë pikë, Jolie kishte katër fëmijë). Dëshira e saj u përmbush dy herë: disa muaj pas përfundimit të filmimit, Angelina lindi binjakë.

9. Reese Witherspoon — Vanity Fair

Reese Witherspoon zbuloi një mënyrë më të bukur për të fshehur gjendjen e saj të veçantë: veshjet luksoze me ngjyra të errëta me një bel të lartë dhe një sasi të madhe të materialit luksoz. Dhe kur ishte e nevojshme, Reese qëndronte prapa pjesëve të mobiljeve. Shifra e saj e tërë pothuajse nuk u shfaq kurrë, kështu që pesë muaj shtatzënia e saj kurrë nuk u vu re nga audienca.

10. Courteney Cox — Friends

Sezoni i fundit i Miqve u filmua kur aktorja ishte pesë muajshe shtatzënë. Megjithatë këtë ajo e arriti duke veshur veshje të lirshme. Fshehja e gjendjes së saj nuk ka qenë gjithmonë e mundur.

11. Emily Blunt — The Girl on the Train dhe Into the Woods

Emily zbuloi se ajo ishte shtatzënë në fillim të xhirimeve për “The Girl on the Train” dhe vendosi ta mbante sekret. Aktorja thotë se shtatzënia e saj, në fakt, ndihmoi të luante karakterin e saj emocionalisht të paqëndrueshëm, gjë që shkaktoi që kolegët e saj të shqetësoheshin në besimin se ajo ishte shumë e tërhequr në rol. Emily tashmë kishte përvojë të vepruar ndërsa ishte shtatzënë edhe në xhirimet e “Into the Woods”. Interesante, në të dy këto filma ajo luajti personazhe që dëshironin shumë, por nuk ishin në gjendje të kishin fëmijë.

12. January Jones — Mad Men

Gruaja e dobët dhe e brishtë e Don në filmin “Mad Men” mori peshë si rezultat i shtatzënisë së saj gjatë bërjes së sezonit të pestë. Shkrimtarët vendosën të rishikojnë pak komplotin, duke pretenduar se ajo ka fituar peshë si rezultat i stresit të konfliktit të saj martesor. Aktorja aplikoi përbërjen e veçantë – duke përfshirë një mjekër të dytë të rremë – dhe gjithashtu mbante shtresa shtesë veshjesh për ta bërë atë të duket sikur ajo kishte fituar peshë kudo dhe jo vetëm rreth stomakut të saj. U deshën 5-6 orë për të aplikuar këtë përbërje çdo herë. /Telegrafi/