Një burrë i veshur me kostumin e “Joker” dhe duke tundur një thikë në një tren udhëtarësh në Tokio të dielën goditi me thikë disa pasagjerë përpara se të fillonte një zjarr, i cili i bëri njerëzit të përpiqeshin të arratiseshin dhe të hidheshin nga dritaret, thanë policia dhe dëshmitarët.

Departamenti i Zjarrfikësve të Tokios tha se 17 pasagjerë u plagosën, duke përfshirë tre në gjendje të rëndë, përcjell Telegrafi.

Jo të gjithë u goditën me thikë dhe shumica e lëndimeve të tjera nuk ishin serioze, tha agjencia.

Sulmuesi, i identifikuar si një 24-vjeçar, u arrestua në vend dhe po hetohej me dyshimin për tentativë vrasje. Motivi i tij nuk u bë i ditur menjëherë.

Televizioni Nippon raportoi se i dyshuari i tha policisë se donte të vriste dhe të dënohej me vdekje, dhe se ai përdori një rast të mëparshëm me thikë në tren si shembull.

Dëshmitarët i thanë policisë se sulmuesi kishte veshur një veshje të ndritshme – një këmishë jeshile, një kostum blu dhe një pallto vjollcë – si dikush që shkonte në një ngjarje të Halloween, sipas raporteve të mediave.

Zyrtarët e policisë së Tokios thanë se sulmi ndodhi brenda trenit Keio pranë stacionit Kokuryo.

Pamjet televizive treguan një numër të zjarrfikësve, zyrtarëve të policisë dhe ndihmësve që po shpëtonin pasagjerët, shumë prej të cilëve u arratisën përmes dritareve të trenit.

Mediat thanë se i dyshuari, pasi theri me thikë pasagjerët, derdhi një lëng që i ngjante vajit nga një shishe plastike dhe i vuri zjarrin, i cili dogji pjesërisht sediljet.

Sulmi ishte i dyti që përfshin një thikë në një tren të Tokios në dy muaj.

Në gusht, një ditë para ceremonisë së mbylljes së Lojërave Olimpike në Tokio, një burrë 36-vjeçar goditi me thikë 10 pasagjerë në një tren udhëtarësh në Tokio në një shpërthim të rastësishëm dhune. I dyshuari më vonë i tha policisë se donte të sulmonte gratë që dukeshin të lumtura. /Telegrafi/