Sëmundjet autoimune janë gjithnjë e më të zakonshme. Kur sistemi juaj imunitar kthehet kundër dhe sulmon gabimisht trupin tuaj, ju zhvilloni një sëmundje autoimune, e cila më pas mund të çojë në simptoma të ndryshme dhe probleme të mëtejshme shëndetësore

Reklama

Dr. Besim Demolli
Specialist i reumatologjisë
tel. +38344727068

Lajmi i mirë është se përmes strategjive të përshtatshme dietike dhe të jetesës, ju mund të zvogëloni rrezikun tuaj dhe të përmirësoni sëmundjet tuaja autoimune. Agjërimi është një nga këto strategji të fuqishme. Agjërimi është një metodë e lashtë shëruese ku ju po abstenoni nga ushqimi për një periudhë kohe. Ka shumë përfitime shëndetësore, përfshirë uljen e inflamacionit dhe përmirësimin e sistemit tuaj imunitar.

Reklama

Në këtë artikull, ju do të mësoni se cilat janë sëmundjet autoimune dhe faktorët kryesorë që janë të përfshirë në zhvillimin dhe përparimin e tyre. Unë do të diskutoj se si agjërimi ndikon në sistemin tuaj imunitar.

Reklama

Cilat janë sëmundjet autoimune?

Sëmundjet autoimune i referohen një grupi sëmundjesh në të cilat sistemi juaj imunitar kthehet kundër dhe gabimisht sulmon trupin tuaj. Në një trup të shëndetshëm, sistemi juaj imunitar ju mbron nga shkaktarët e dëmshëm, të tillë si bakteret, viruset, kërpudhat dhe toksinat, të gjitha duke mbrojtur trupin tuaj.Pra, është në gjendje të bëjë dallimin midis qelizave tuaja dhe qelizave të huaja ose të dëmshme. Nëse keni një sëmundje autoimune, trupi juaj gabon qelizat tuaja për shkaktarët e huaj dhe lëshon një ushtri të antitrupave për t’i sulmuar ata.

Reklama

Sëmundjet autoimmune

Ka mbi 100 sëmundje autoimune. Disa, si diabeti tip 1, synojnë vetëm një organ ose një pjesë të trupit, ndërsa sëmundje të tjera, të tilla si lupusi, prekin zona më të mëdha ose tërë trupin tuaj.

Reklama

Disa nga sëmundej më të zakonshme autoimune përfshijnë:

• Artriti reumatoid, ose RA, është një sëmundje autoimune dhe inflamatore, që do të thotë se sistemi juaj imunitar sulmon qelizat e shëndetshme në trupin tuaj gabimisht, duke shkaktuar inflamacion (ënjtje të dhimbshme) në pjesët e prekura të trupit. Ai kryesisht sulmon nyjet, zakonisht shumë nyje në të njëjtën kohë. Artriti reumatoid zakonisht prek nyjet në duar, kyçe dhe gjunjë. Në një nyje me artrit reumatoid, mbështjellësi i nyjes inflamohet, duke shkaktuar dëme në indet e nyjeve. Ky dëmtim i indeve mund të shkaktojë dhimbje afatgjata ose kronike, paqëndrueshmëri (mungesë ekuilibri) dhe deformim (keqformim). Artriti reumatoid mund të ndikojë edhe në indet e tjera në të gjithë trupin dhe të shkaktojë probleme në organe të tilla si mushkëritë, zemra dhe sytë.

Reklama
Reklama

• Lupusi – Lupusi është një sëmundje autoimune. Inflamacioni i shkaktuar nga lupusi mund të prekë shumë sisteme të ndryshme të trupit – përfshirë nyjet, lëkurën, veshkat, qelizat e gjakut, trurin, zemrën dhe mushkëritë tuaja. Lupusi mund të jetë i vështirë për t’u diagnostikuar sepse shenjat dhe simptomat e tij shpesh imitojnë ato të sëmundjeve të tjera. Shenja më dalluese e lupusit – është një skuqje e fytyrës që i ngjan krahëve të një fluture që shpaloset nëpër të dy faqet – ndodh në shumë, por jo në të gjitha rastet e lupusit. Disa njerëz kanë lindur me një prirje drejt zhvillimit të lupusit, i cili mund të shkaktohet nga infeksione, barna të caktuara ose edhe rrezet e diellit. Ndërsa nuk ka shërim për lupusin, trajtimet mund të ndihmojnë në kontrollimin e simptomave.

Reklama
Reklama

• Psoriaza dhe artriti psoriatik: Artriti psoriatik është një formë e artritit që prek disa njerëz që kanë psoriazë – një sëmundej e cila karakterizohet më praninë e njolla të kuqe të lëkurës të mbushura me luspa. Shumica e njerëzve zhvillojnë së pari psoriazë dhe më vonë diagnostikohen me artrit psoriatik, por problemet e kyçeve ndonjëherë mund të fillojnë para se të shfaqen këto ndryshime lëkurore. Dhimbja e kyçeve, ngurtësia dhe ënjtja janë shenjat dhe simptomat kryesore të artritit psoriatik. Ato mund të ndikojnë në çdo pjesë të trupit tuaj, duke përfshirë majat e gishtërinjve dhe shpinë, si dhe mund të variojnë nga relativisht të lehta në të rënda. Si te psoriaza, ashtu edhe te artriti psoriatik, shpërthimet e sëmundjes mund të alternohen me periudhat e remisionit. Asnjë kurë për artritin psoriatik nuk ekziston, kështu që fokusi është në kontrollimin e simptomave dhe parandalimin e dëmtimit të kyçeve tuaja. Pa trajtim, artriti psoriatik mund të shkaktojë paaftësi funksionale.

Reklama
Reklama

• Sëmundja Celiake: E njohur ndryshe edhe si enteropati e ndjeshme ndaj glutenit, është një reagim imun ndaj ngrënies së glutenit, një proteinë që gjendet në grurë, elb dhe thekër. Nëse keni sëmundje celiake, ngrënia e glutenit shkakton një përgjigje imune në zorrën tuaj të hollë. Me kalimin e kohës, ky reagim dëmton epitelin e zorrëve tuaja të holla dhe parandalon që ajo të thithë disa lëndë ushqyese (keq-thithja). Dëmtimi i zorrëve shpesh shkakton diarre, lodhje, humbje peshe, fryrje dhe anemi, dhe mund të çojë në komplikime serioze. Tek fëmijët, keqthithja mund të ndikojë në rritje dhe zhvillim, përveç që shkakton simptoma që shihen tek të rriturit. Nuk ka shërim për sëmundjen celiake – por për shumicën e njerëzve, ndjekja e një diete të rreptë pa gluten mund të ndihmojë në menaxhimin e simptomave dhe të nxisë shërimin e zorrëve.

Reklama
Reklama

• Sëmundja inflamatore e zorrës (IBD): Sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD) është një term ombrellë që përdoret për të përshkruar çrregullimet që përfshijnë inflamacion kronik të traktit tuaj të tretjes. Llojet e IBD përfshijnë: kolitin ulceroz dhe sëmundjen e Crohn. Koliti ulceroz prek zorrën tuaj të trashë dhe rektumin, ndërsa sëmundja e Crohn mund të prekë të gjithë traktin GI.

• Sëmundjet autoimune të tiroides: Tiroiditi Hashimoto shkakton prodhim të ngadaltë të hormoneve tiroide, ndërsa sëmundja Graves rezulton me prodhim më të shumtë të hormoneve tiroide. Simptomat e sëmundjes Hashimoto mund të përfshijnë shtim në peshë, lodhje, të ftohtë dhe rënie të flokëve, ndërsa sëmundja e Graves shkakton humbje peshe, intolerancë ndaj nxehtësisë, ankth dhe rrahje të shpejtë të zemrës.

Reklama
Reklama

• Skleroza multiple (MS): Skleroza multiple (MS) është një sëmundje potencialisht paaftësuese e trurit dhe palcës kurrizore (sistemi nervor qendror). Në MS, sistemi imunitar sulmon mbështjellësin mbrojtës (mielina) që mbulon fijet nervore dhe shkakton probleme komunikimi midis trurit tuaj dhe pjesës tjetër të trupit tuaj.. Simptomat e tij mund të përfshijnë dobësi, mpirje, probleme të ekuilibrit dhe të lëvizjes.

• Diabeti tip 1: Diabeti tip 1, i njohur dikur si diabeti i të miturve ose diabeti i varur nga insulina, është një sëmundje kronike në të cilën pankreasi prodhon pak ose aspak insulinë. Insulina është një hormon i nevojshëm për të lejuar që sheqeri (glukoza) të hyjë në qeliza për të prodhuar energji. Simptomat përfshijnë etje, urinim të shpeshtë, lodhje, vizion të paqartë dhe uri. Faktorë të ndryshëm, përfshirë gjenetikën dhe disa viruse, mund të kontribuojnë në diabetin e tipit 1. Edhe pse diabeti tip 1 shfaqet zakonisht gjatë fëmijërisë ose adoleshencës, ai mund të zhvillohet te të rriturit. Pavarësisht hulumtimeve aktive, diabeti tip 1 nuk ka shërim. Trajtimi përqendrohet në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak me insulinë, dietë dhe mënyrë jetese për të parandaluar komplikimet.

Reklama
Reklama

Faktorët kryesorë të përfshirë në sëmundjet autoimune

Sëmundjet autoimune janë komplekse. Megjithatë, ka disa faktorë kryesorë të përfshirë në zhvillimin dhe përparimin e tyre. Le të shohim faktorët kryesorë që mund të shkaktojnë simptomat tuaja ose të përkeqësojnë sëmundjen tuaja autoimune.

Disbioza dhe Infeksionet

A e dini se zorra juaj strehon 70 deri në 80 % të sistemit tuaj imunitar? Është porta juaj për shëndetin. Ngrënia e një diete inflamatore me pak lëndë ushqyese, ekspozim toksik dhe stres mund të rrezikojë ekuilibrin e florës suaj të zorrës. Disbalancimi i mikrobeve në zorrë dhe dysbioza e zorrëve mund të çojë në inflamacion, një sistem imunitar të kompromentuar dhe sindromën e përshkueshmërisë së zorrëve.

Sindroma e përshkueshmërisë së zorrëve është një nga pararendësit e mundshëm dhe shkaqet rrënjësore të autoimunitetit. Nëse vuani nga kjo sindromë, nyjet normalisht të ngushta në epitelin e zorrëve bëhen shumë të lirshme dhe lejojnë që mikrobet, toksinat dhe grimcat e ushqimit të patretura të kalojnë në qarkullimin e gjakut. Fatkeqësisht, trupi juaj mund t’i njohë këto grimca si pushtues të dëmshëm, të huaj dhe në përgjigje mund të shkaktojë një përgjigje inflamatore dhe autoimmune.

Përveç disbiozës së zorrëve nga dieta dhe stili i jetës, infeksionet mund të shkaktojnë edhe autoimunitet. Ekzistojnë infeksione të ndryshme, duke përfshirë Virusin Epstein Barr (EBV), E. coli dhe Herpex Simplex 1 dhe 2 që kanë qenë të lidhur me sëmundjet autoimune. Këto infeksione mund të qëndrojnë të fjetura brenda trupit tuaj për vite apo edhe dekada derisa të nxiten nga një stresues fizik ose emocional duke krijuar një përgjigje autoimune.

Ndjeshmëritë ndaj ushqimit dhe sëmundjet autoimune

Ndryshe nga alergjitë ushqimore, ndjeshmëritë ndaj ushqimit nuk krijojnë një reagim të menjëhershëm në trupin tuaj. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, nëse jeni duke konsumuar rregullisht ushqime ndaj të cilave jeni të ndjeshëm, krijon inflamacion, disbiozë në zorrë dhe një sërë simptomash, duke përfshirë problemet e tretjes, problemet e lëkurës, dhimbjet e kokës dhe lodhjen.

Ndjeshmëritë ndaj ushqimit gjithashtu mund të shkaktojnë një përgjigje autoimune dhe simptoma autoimune. Ndjeshmëritë e zakonshme të ushqimit që mund të shkaktojnë autoimunitet përfshijnë gluten, qumështore, sheqer, vezë, bishtajore, arra, fara etj.

Ekspozimi ndaj toksinave dhe sëmundjet autoimune

Fatkeqësisht, toksinat janë kudo përreth nesh nga ajri që thithim te ushqimi jo-organik, produktet konvencionale të kujdesit për trupin dhe pastrimin, uji i çezmës, plastika, tymi i cigareve, etj. Trupi i një të rrituri mesatar është i mbingarkuar nga mbi 500 toksina të ndryshme.

Ekspozimi i tepërt ndaj toksinës çon në një barrë toksike në trupin tuaj, e cila mund të mbingarkojë sistemin tuaj imunitar dhe të çojë në një përgjigje autoimune. Kallëpet toksike ose mikotoksinat, metalet e rënda, të tilla si zhiva në mbushjen e dhëmbëve me amalgamë, pesticidet në ushqimin jo-organik janë vetëm disa nga fajtorët që unë shpesh shoh tek pacientët e mi me sëmundje autoimmune.

Stresi kronik dhe sëmundjet autoimmune

Stresi kronik mund të përshkruhet si tension fizik, psikologjik, emocional ose shpirtëror kronik që krijon një gjendje të vazhdueshme të përgjigjes për reagim dhe nivele të ngritura të kortizolit dhe adrenalinës. Stresi kronik gjithashtu rrit inflamacionin kronik në trupin tuaj që mund të çojë në çekuilibër të zorrëve dhe një përgjigje autoimune.

Nëse jeni duke përjetuar stres kronik, mund të keni më shumë gjasa të përpiqeni ta përballoni atë përmes zgjedhjeve jo të shëndetshme dietike ose të jetesës, të tilla si ushqime me sheqer, inflamator, mungesë stërvitjeje ose pirja e duhanit, të cilat mund të rrisin më tej rrezikun e inflamacionit, disbiozë në zorrë, autoimuniteti dhe simptomat e lidhura me to.

Mangësitë e lëndëve ushqyese

Ngrënia e një diete inflamatore me pak përmbajtje zarzavatesh me lëndë ushqyese, perime, fruta, yndyrna të shëndetshme dhe proteina të pastra mund të rezultojë në mungesa të lëndëve ushqyese. Problemi është se mungesa e lëndëve ushqyese mund të rrisë rrezikun e inflamacionit dhe sëmundjes autoimune. Ekzistojnë disa mangësi kryesore të lëndëve ushqyese që shpesh shohin një rol në autoimunitetin tek pacientët e mi, duke përfshirë magnez, vitaminë D, zink, acide yndyrore omega 3, vitamina B, glutathione dhe selen.

Si ndikon agjërimi në sistemin imunitar

Mijëra libra janë shkruar për dietat më të fundit dhe më të mira që do të ndihmojnë njerëzit të humbin peshë dhe të përmirësojnë shëndetin. Por një element kryesor në çdo program të shëndetshëm ushqyes të suksesshëm është një metodë e provuar dhe e vërtetë për të cilën shumica e njerëzve nuk e kanë menduar – megjithatë mund të jetë revolucionare për ngritjen e shëndetit në nivelin tjetër. Ky sekret i lashtë është agjërimi.

Agjërimi është një praktikë e abstenimit nga ushqimi dhe konsumimit të ujit për një periudhë kohe. Agjërimi ka një numër përfitimesh shëndetësore, duke përfshirë një ndikim të fuqishëm në sistemin tuaj imunitar. Le të shohim se si nga agjërimi mund të përfitojë sistemi juaj imunitar dhe si mund të përmirësojë sëmundjen tuaj autoimune.

Agjërimi dhe autofagia

Autofagia është një proces që lejon trupin tuaj të shkatërrojë qelizat dhe përbërësit e qelizave të vjetra, të dëmtuara dhe të dobësuara, dhe t’i riciklojë ato për energji. Kjo stimulon dhe krijon hapësirë për prodhimin e qelizave të reja, të shëndetshme dhe më efikase. Autofagia ndihmon sistemin tuaj imunitar për të kontrolluar replikimin e mikroorganizmave virale dhe intraqelizore e cila si rezultat ka uljen e inflamacionit. Kërkimet kanë treguar se kufizimi i ushqimit përmes agjërimit është një mënyrë fantastike për të arritur autofaginë në trupin tuaj. Një studim ka zbuluar se rregullimi i lartë i autofagisë përmes agjërimit mund të parandalojë, vonojë ose përmirësojë zhvillimin e sëmundjeve neurodegjenerative të sistemit nervor qendror (SNQ), siç është skleoza multiple.

Agjërimi dhe mikrobioma

Bilanci juaj i mikrobeve në zorrë luan një rol kritik në përcaktimin e fuqisë së sistemit tuaj imunitar. Kërkimet
kanë treguar se agjërimi është një strategji e fuqishme me një ndikim pozitiv në zorrën tuaj. Për shembull, një studim ka treguar se agjërimi ndihmon trupin tuaj të favorizojë rritjen e baktereve të dobishme mbi llojet e baktereve të dëmshme, të tilla si salmonella. Një studim tjetër ka treguar se agjërimi me ndërprerje mund të rrisë shumëllojshmërinë e mikrobeve në zorrë, të përmirësojë rrugët metabolike mikrobike antioksiduese dhe të forcojë sistemin imunitar të atyre me skleozë multiple.

Agjërimi dhe rigjenerimi i qelizave imune

Agjërimi gjithashtu mund të përmirësojë rregullimin e qelizave imune në trupin tuaj. Sipas një studimi të fundit kërkimor, agjërimi i zgjatur që zgjat diku nga 48 deri në 120 orë mund të përmirësojë sistemin tuaj imunitar. Mund të ndihmojë gjithashtu për të aktivizuar disa rrugë që rrisin rezistencën tuaj ndaj stresit dhe toksinave.

Agjërimi gjithashtu mund të ndihmojë në aktivizimin e rigjenerimit të qelizave imune duke lejuar trupin tuaj të riciklojë qelizat imune të vjetra dhe të dëmtuara dhe të gjenerojë gjak të shëndetshëm dhe një sistem të shëndetshëm imunitar. Ky nuk është vetëm një lajm i mirë për ata me sëmundje autoimune, por mund të jetë i dobishëm për parandalimin e rritjes së tumorit, mbështetjen e trajtimit të kancerit dhe përvojën e përfitimeve kundër plakjes.

Çfarë është Sawm?

Sawm është termi arab që përdoret për të përshkruar aktin e agjërimit. Kaluan moshën e pubertetit, muslimanëve u kërkohet të agjërojnë gjatë muajit të Ramazanit, që përfshin abstenimin nga ushqimi, pija, marrëdhëniet seksuale dhe fjalimin dhe sjelljen e papëlqyeshme nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit. Kuptimi teknik është të përmbahesh nga të gjitha ato gjëra që janë të ndaluara gjatë kohës së agjërimit që është nga pushimi prej agimit deri në perëndim të diellit dhe ta bësh këtë me qëllim të agjërimit. Agjërimi në Islam përfshin abstenimin nga të gjitha kënaqësitë trupore midis agimit dhe perëndimit të diellit. Agjërimi nuk është unik për myslimanët. Është praktikuar për shekuj me radhë nga të krishterë, hebrenj, konfucianistë, hindusë, taoistë dhe xhainë.

Siç shihet, element bazë te agjërimi është largimi nga ushqimi. Mirëpo, ky nuk është qëllimi final i agjërimit, por është mjet për të arritur te qëllimi final. Qëllimin final të agjërimit e ka treguar Zoti i Madhërishëm në Kur’an, kur thotë: “O ju që besuat, agjërimi u është bërë obligim sikurse që ishte obligim edhe i atyre që ishin para jush, kështu që të bëheni të devotshëm. (jeni të obliguar për) Ditë të caktuara, e kush është i sëmurë prej jush ose është në udhëtim (e nuk agjëroi), atëherë ai (le të agjërojë) më vonë aq ditë. E ata që i rëndon ai (nuk mund të agjërojnë), janë të obliguar për kompenzim, ushqim (ditor), i një të varfëri ai që nga vullneti jep më tepër, ajo është aqë më mirë për te. Mirëpo, po që se dini, agjërimi është më i mirë për ju.” (El-Bekare: 183-184).

Pse është i rëndësishëm Sawm?

Muaji i Ramazanit është muaji i nëntë i kalendarit Islamik dhe përfshin natën në të cilën Kur’ani i shenjtë iu shpall njerëzimit për herë të parë, i njohur si Lejlat el-Kadr (nata e dekretit). Muaji i Ramazanit shënon një moment të rëndësishëm për njerëzimin dhe kërkon përkushtim të veçantë nga muslimanët.

“Ishte në muajin e Ramazanit Kur’ani u shpall si udhëzim për njerëzimin, mesazhe të qarta që japin udhëzime dhe bëjnë dallimin midis së mirës dhe së gabuarës. Pra, kushdo prej jush që është i pranishëm në atë muaj duhet të agjërojë, dhe kushdo që është i sëmurë ose në një udhëtim duhet të kompensojë ditët e humbura duke agjëruar në ditët e tjera më vonë. Zoti dëshiron lehtësi për ju, jo vështirësi. Ai dëshiron që ju të plotësoni periudhën e caktuar dhe ta falënderoni Atë që ju udhëzoi, në mënyrë që të jeni mirënjohës. ” (Kur’an | 2: 185)

Pas muajit të madhërishëm të Ramazanit (muaj në të cilin agjërimi i është bërë obligim)?!

Qëndroni energjikë dhe të shëndetshëm me këto këshilla eksperte të agjërimit. Shëroni trupin tuaj përmes agjërimit me ndërprerje, ditën alternative dhe të zgjatur

Duke mësuar në lidhje me përfitimet shëndetësore që mbështesin sistemin imunitar nga agjërimi, ndoshta jeni të ngazëllyer që të filloni një udhëtim agjërimi. Lexoni për të mësuar se si të filloni agjërimin për të përmirësuar sëmundjen tuaj autoimune.

Ekzistojnë metoda të ndryshme të agjërimit të përhershëm, dhe njerëzit do të preferojnë stile të ndryshme. Lexoni për të gjetur rreth shtatë mënyra të ndryshme për të bërë agjërimin me ndërprerje.

1. Agjëroni 12 orë në ditë

Stile të ndryshme të agjërimit të përhershëm mund t’u përshtaten njerëzve të ndryshëm. Rregullat për këtë dietë janë të thjeshta. Një person duhet të vendosë dhe t’i përmbahet një dritare agjërimi 12-orëshe çdo ditë. Sipas disa studiuesve, agjërimi për 10–16 orë mund të bëjë që burimi i besuar trupi të kthejë rezervat e yndyrës në energji, e cila lëshon ketone në qarkullimin e gjakut. Kjo duhet të inkurajojë humbjen e peshës. Ky lloj plani agjërimi me ndërprerje mund të jetë një mundësi e mirë për fillestarët. Kjo pasi dritarja e agjërimit është relativisht e vogël, shumica e agjërimit ndodh gjatë gjumit dhe personi mund të konsumojë të njëjtin numër kalorish çdo ditë.

Mënyra më e lehtë për të bërë agjërimin 12 orësh është përfshirja e periudhës së gjumit në dritaren e agjërimit. Për shembull, një person mund të zgjedhë të agjërojë ndërmjet orës 19:00. dhe 7 e mëngjesit Ata do të duhet të mbarojnë darkën e tyre para orës 19:00 dhe prisni deri në orën 7 të mëngjesit për të ngrënë mëngjes por do të isha në gjumë për pjesën më të madhe të kohës në mes.

2. Agjërimi për 16 orë

Agjërimi për 16 orë në ditë, duke lënë një dritare të ngrënies prej 8 orësh, quhet metoda 16: 8 ose dieta Leangains. Gjatë dietës 16: 8, burrat agjërojnë për 16 orë çdo ditë, dhe gratë agjërojnë për 14 orë. Ky lloj agjërimi me ndërprerje mund të jetë i dobishëm për dikë që tashmë ka provuar agjërimin 12-orësh, por nuk ka parë ndonjë përfitim.

Në këtë agjërim, njerëzit zakonisht e përfundojnë vaktin e mbrëmjes deri në orën 20:00 dhe pastaj anashkaloni mëngjesin të nesërmen, duke mos ngrënë përsëri deri në mesditë. Një burim i besuar tek minjtë zbuloi se kufizimi i dritares së ushqimit në 8 orë i mbronte ata nga mbipesha, inflamacioni, diabeti dhe sëmundja e mëlçisë, edhe kur ata hanin të njëjtin numër total të kalorive si minjtë që hanin sa herë që dëshironin.

3. Agjërimi për 2 ditë në javë

Njerëzit që ndjekin dietën 5: 2 hanë sasi standarde të ushqimit të shëndetshëm për 5 ditë dhe zvogëlojnë marrjen e kalorive në 2 ditët e tjera. Gjatë 2 ditëve të agjërimit, burrat zakonisht konsumojnë 600 kalori dhe gratë 500 kalori. Në mënyrë tipike, njerëzit i ndajnë ditët e tyre të agjërimit në javë. Për shembull, ata mund të agjërojnë të hënën dhe të enjten dhe të hanë normalisht ditët e tjera. Duhet të ketë të paktën 1 ditë jo agjëruese midis ditëve të agjërimit.

Ekzistojnë kërkime të kufizuara mbi dietën 5: 2, e cila njihet edhe si dieta e shpejtë. Një burim studimi i besuar që përfshinte 107 gra mbipeshë ose mbipeshe zbuloi se kufizimi i kalorive dy herë në javë dhe kufizimi i vazhdueshëm i kalorive çuan në humbje të ngjashme të peshës. Studimi gjithashtu zbuloi se kjo dietë uli nivelet e insulinës dhe përmirësoi ndjeshmërinë e insulinës midis pjesëmarrësve. Një studim në shkallë të vogël shikoi efektet e këtij stili agjërimi në 23 gra mbipeshë. Gjatë një cikli menstrual, gratë humbën 4.8 përqind të peshës së tyre trupore dhe 8.0 përqind të yndyrës totale të trupit. Sidoqoftë, këto matje u kthyen në normale për shumicën e grave pas 5 ditësh të ngrënies normale.

4. Agjërimi i ditës alternative

Ekzistojnë disa variacione të planit të agjërimit të ditës alternative, i cili përfshin agjërimin çdo të dytën ditë. Për disa njerëz, agjërimi i ditës alternative nënkupton shmangien e plotë të ushqimeve të ngurta në ditët e agjërimit, ndërsa njerëzit e tjerë lejojnë deri në 500 kalori. Në ditët e të ushqyerit, njerëzit shpesh zgjedhin të hanë sa të duan. Një studim Burimi i Besuar raporton se agjërimi i ditës alternative është efektiv për humbjen e peshës dhe shëndetin e zemrës si tek të rriturit e shëndetshëm ashtu edhe tek mbipesha. Studiuesit zbuluan se 32 pjesëmarrësit humbën një mesatare prej 5.2 kilogramë (kg), ose pak më shumë se 11 paund (1 paund= 0.4535 kg), gjatë një periudhe 12-javore. Agjërimi alternativ i ditës është një formë ekstreme e agjërimit me ndërprerje, dhe mund të mos jetë i përshtatshëm për fillestarët ose ata me sëmundje të caktuara mjekësore. Mund të jetë gjithashtu e vështirë të mbash këtë lloj agjërimi në planin afatgjatë.

5. Një agjërim 24-orësh i përjavshëm

Në një dietë 24-orëshe, një person mund të pijë çajra dhe pije pa kalori. Agjërimi i plotë për 1 ose 2 ditë në javë, i njohur si dieta “Stop loss”, përfshin të mos hani ushqim për 24 orë në të njëjtën kohë. Shumë njerëz agjërojnë nga mëngjesi në mëngjes ose dreka në drekë.Njerëzit në këtë plan diete mund të kenë ujë, çaj dhe pije të tjera pa kalori gjatë periudhës së agjërimit.Njerëzit duhet të kthehen në mënyrën normale të ngrënies në ditët që nuk agjërojnë. Ushqimi në këtë mënyrë zvogëlon marrjen totale të kalorive të një personi, por nuk kufizon ushqimet specifike që individi konsumon. Një agjërim 24 orësh mund të jetë sfidues dhe mund të shkaktojë lodhje, dhimbje koke ose nervozizëm. Shumë njerëz zbulojnë se këto efekte bëhen më pak ekstreme me kalimin e kohës ndërsa trupi përshtatet me këtë model të ri të ngrënies. Njerëzit mund të përfitojnë nga provimi i një agjërimi 12 orësh ose 16 orësh para se të kalojnë në agjërimin 24 orësh.

6. Kapërcimi i vaktit

Kjo qasje fleksibël ndaj agjërimit me ndërprerje mund të jetë e mirë për fillestarët. Ai përfshin herë pas here anashkalimin e vakteve. Njerëzit mund të vendosin se cilat vakte të kalojnë në përputhje me nivelin e tyre të urisë ose kufizimet e kohës. Sidoqoftë, është e rëndësishme të hani ushqime të shëndetshme në çdo vakt.

Kapërcimi i vaktit ka të ngjarë të jetë më i suksesshmi kur individët monitorojnë dhe u përgjigjen sinjaleve të urisë së trupit të tyre. Në thelb, njerëzit që përdorin këtë stil të agjërimit të përhershëm do të hanë kur janë të uritur dhe do të kalojnë vaktet kur nuk janë. Kjo mund të ndihet më e natyrshme për disa njerëz sesa metodat e tjera të agjërimit.

7. Dieta e luftëtar-it

Dieta e luftëtarit është një formë relativisht ekstreme e agjërimit të përhershëm. Dieta e luftëtarit përfshin ngrënien shumë pak, zakonisht vetëm disa racione frutash dhe perimesh të papërpunuara, gjatë një dritare 20-orëshe agjërimi, pastaj ngrënien e një vakti të madh natën. Dritarja e ngrënies zakonisht është vetëm rreth 4 orë. Kjo formë e agjërimit mund të jetë më e mira për njerëzit që kanë provuar forma të tjera të agjërimit me ndërprerje tashmë.

Mbështetësit e dietës së luftëtarit pretendojnë se njerëzit janë natyrorë që hanë natën dhe se të ngrënit natën lejon trupin të fitojë lëndë ushqyese në përputhje me ritmet e tij cirkadiane. Gjatë fazës 4-orëshe të ngrënies, njerëzit duhet të sigurohen që konsumojnë shumë perime, proteina dhe yndyrna të shëndetshme. Ato gjithashtu duhet të përfshijnë disa karbohidrate. Megjithëse është e mundur të hani disa ushqime gjatë periudhës së agjërimit, mund të jetë sfiduese të qëndroni në udhëzimet strikte se kur dhe çfarë të hani në planin afatgjatë. Gjithashtu, disa njerëz luftojnë me ngrënien e një vakti kaq të madh kaq afër gjumit. Ekziston gjithashtu një rrezik që njerëzit në këtë dietë të mos hanë mjaftueshëm lëndë ushqyese, të tilla si fibra. Kjo mund të rrisë rrezikun e kancerit dhe të ketë një efekt negativ në shëndetin e tretjes dhe imunitetit. /Telegrafi/