LAJMI I FUNDIT:

Aeroplani luftarak rus futet në hapësirën ajrore të Suedisë

Aeroplani luftarak rus futet në hapësirën ajrore të Suedisë

Një aeroplan ushtarak rus sot u prit nga aeroplanët luftarakë suedezë pasi shkeli për pak kohë hapësirën ajrore të Suedisë në lindje të ishullit Baltik të Gotland.

Dy aeroplanë Gripen u dërguan për të takuar aeroplanin rus, SU-24, pasi ai nuk iu përgjigj një radio paralajmërimi nga kontrolli ushtarak i trafikut ajror të Suedisë, thanë forcat e armatosura suedeze.

“Veprimet ruse nuk janë të pranueshme dhe tregojnë mungesë respekti për integritetin tonë territorial”, tha shefi i forcave ajrore suedeze Jonas Wikman. “Ne ndoqëm të gjithë zinxhirin e ngjarjeve dhe ishim në vend për të ndërhyrë”, shtoi ai.


Incidenti i së premtes ndodhi teksa Suedia – anëtarja më e re e NATO-s – dhe disa nga aleatët e saj të rinj marrin pjesë në stërvitjet detare në Detin Baltik.

Ushtria suedeze tha se shkelje të ngjashme të hapësirës ajrore nga aeroplanët rusë kanë ndodhur për herë të fundit në vitin 2022 kur dy aeroplanë SU-27 dhe dy SU-24 gjithashtu bënë inkursione pranë Gotland.

Fqinja e Suedisë, Finlanda dyshon se katër aeroplanë ushtarakë rusë kishin shkelur hapësirën e saj ajrore më 10 qershor. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gazetarja e televizionit serb e thotë në një transmetim Live:

Gazetarja e televizionit serb e thotë në një transmetim Live: "U shënua 29 vjetori i gjenocidit kundër boshnjakëve të Srebrenicës"

Serbia
Nëse Biden largohet, çfarë ndodh me paratë e tij?

Nëse Biden largohet, çfarë ndodh me paratë e tij?

Amerika
SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

Evropa
Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Botë
U regjistruan mijëra vetëtima në të gjithë vendin – reshje të mëdha shiu dhe erëra të fuqishme në St. Gallen të Zvicrës

U regjistruan mijëra vetëtima në të gjithë vendin – reshje të mëdha shiu dhe erëra të fuqishme në St. Gallen të Zvicrës

Evropa
Një grua, shtetaze kineze, që u zhduk në det është gjetur e gjallë pas 36 orësh – publikohet momenti i shpëtimit

Një grua, shtetaze kineze, që u zhduk në det është gjetur e gjallë pas 36 orësh – publikohet momenti i shpëtimit

Azia
Kalo në kategori