LAJMI I FUNDIT:

Administrata Biden kërkon 1,500 trupa për kufirin SHBA-Meksikë

Administrata Biden kërkon 1,500 trupa për kufirin SHBA-Meksikë

Administrata e Joe Biden ka kërkuar 1,500 trupa për kufirin SHBA-Meksikë.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kërkesa vjen në mes të një rritjeje të pritshme të emigrantëve pas përfundimit të kufizimeve të epokës së pandemisë, sipas tre zyrtarëve të administratës.

Siç thuhet më tej, trupat do të dërgohen për t’u fokusuar në detyrat administrative në mënyrë që Doganat dhe Mbrojtja e Kufirit të SHBA të mund të punojnë në terren, thanë dy nga zyrtarët.

Ata nuk do të bënin punë të zbatimit të ligjit.

Zyrtarët nuk ishin të autorizuar të flisnin publikisht për kërkesën sepse ajo nuk ishte miratuar ende dhe kanë folur për Associated Press në kushte anonimiteti.

Kufizimet e COVID-19 lejuan zyrtarët amerikanë të “mbanin larg” dhjetëra mijëra migrantë që kalonin kufirin jugor.

Dhe pas këtyre kufizimeve që do të hiqen më 11 maj, administrata Biden ka bërë tashmë ndryshime të mëdha për të ‘shtrënguar’ kufirin para kohe. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Turqia
Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Turqia
SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

Amerika
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Turqia
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Kalo në kategori