Gjithkush pëlqen të kalojë një fundjavë të ngadaltë duke qëndruar në shtrat, duke shikuar filma dhe duke ngrënë kokoshka.

Por, duke pasur parasysh faktin se publikohen mbi 700 filma çdo vit, vendosja se cilin film duhet të shikojmë nuk është një detyrë e lehtë.

Për të zgjidhur dilemën tuaj në zgjedhjen e një filmi të mrekullueshëm, Bright Side ka përpiluar një listë prej 50 filmash për ju, të cilat u votuan nga adhuruesit e filmave.

Herën tjetër që vendosni të shikoni një film ju mund të zgjidhni një nga kjo listë pa u shqetësuar për atë që filmi nuk është interesant apo i mërzitshëm.

1. The Shawshank Redemption (1994)

Filmi me Morgan Freeman dhe Tim Robbins, tregon historinë e Andy Dufresne, një bankier i cili pavarësisht pretendimeve të tij për pafajësinë, dënohet me burgim në burgun e shtetit Shawshank për vrasjen e gruas së tij dhe të dashurit të saj. Gjatë kohës së tij në burg, ai shoqërohet me një shok të burgosur, Ellis Boyd “Red” Redding, një i burgosur që gjithashtu vuante një dënim të përjetshëm. Me kalimin e kohës ai gjen mënyra për të jetuar jetën me lehtësi relative në burg, duke dërguar një mesazh se ndërsa trupi mund të mbyllet në një qeli, shpirti do të mbetet gjithmonë i lirë.

2. The Dark Knight (2008)

Kur një kriminel i ligë që e quan veten Joker papritmas shkon në Gotham dhe e kthen në një qytet kaotik, Batman duhet të shkelë një vijë të shkëlqyer midis vigjilencës dhe heroizmit për ta shpëtuar atë. Mbështetur nga shfaqjet mesatare nga Heath Ledger dhe Christian Bale, ky film i Christopher Nolan arrin të paraqesë disa mendime që provokojnë pyetjen se si duhet të shkojnë njerëzit e mirë për të pushtuar llojin më të keq të së keqes? A duhet të bëhen pak të këqinj gjatë rrugës?

3. Inception (2010)

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) është një hajdut me aftësinë e rrallë për të hyrë në ëndrrat e njerëzve dhe për të vjedhur sekretet nga nënndërgjegjja e tyre. Edhe pse talenti i tij e ka bërë atë një operacion të lakmuar në botën e spiunazhit të korporatave, i ka kushtuar atij gjithçka që ka dashur ndonjëherë. Për shansin në shpengim, atij iu ofrohet një punë që mund t’i japë atij të ardhura për t’i siguruar jetesën. Në vend të një vjedhjeje, Cobb duhet të bëjë të kundërtën: vetëm gjëra të mira. Detyra e tij kësaj radhe nuk është për të vjedhur një ide, por për të mbjellë një ide të re. Shikoni këtë film për një histori intensive, komplekse të shoqëruar me veprime të mahnitshme nga protagonistët.

4. Fight Club (1999)

Një punonjës i zyrës së “Insomniac” që drejton një jetë mjaft të zakonshme takohet me një sapun-krijues me një qëndrim djallëzor dhe ata formojnë një klub lufte në nëntokë që evoluon në një lëvizje jashtë kontrollit, mbarëkombëtare.

5. Pulp Fiction (1994)

Jules Winnfield dhe Vincent Vega punojnë si hitmenë për shefin e krimit Marcellus Wallace. Butch Coolidge, një boksier, i detyrohet Wallace-it para, por në vend që t’ia kthejë, ai planifikon të ikë nga qyteti. Wallace e kërkon vazhdimisht atë. Disa nga këta njerëz shpengojnë vetveten dhe disa jo. Jeta e këtyre katër personave bëhet e thurur në një mënyrë jo-lineare. Ndërsa disa prej tyre shpengojnë veten dhe disa nuk kanë sukses.

6. Forrest Gump (1994)

Kjo është historia e një njeriu me një IQ të ulët, por synime të mira. Pavarësisht nga kjo, ai ka një talent: ai mund të kandidojë shumë shpejt, duke bërë të mundur që të bashkohet me ushtrinë, të fitojë medalje, të krijojë një flotë të famshme të peshkimit të karkaleceve, të frymëzojë njerëzit për të vrapuar, për t’i dhuruar njerëzve dhe për të takuar presidentin disa herë. Por gjithçka është e parëndësishme për të, sepse ai mund të mendojë vetëm për dashurinë e fëmijërisë së tij, Jenny Curra, të cilën e shoqëroi në ditën e parë të shkollës.

7. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)

Filmi i parë në trilogjinë epike të fantazisë së Peter Jackson fillon me udhëtimin e Hobbit të varfër nga Shire dhe tetë shokët e tij – të cilët formojnë bashkësinë e unazës, për të shkatërruar unazën e fuqishme dhe për të shpëtuar Tokën e Mesme nga Zoti i Shenjtë Sauron .

8. The Matrix (1999)

Një haker kompjuteri që jeton një jetë të dyfishtë mëson nga kreu enigmatik i një grupi rebel për natyrën e vërtetë të realitetit të botës dhe rolin e tij si shpëtimtar i profetizuar në luftën kundër kontrollorëve të tij.

9. The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

Pjesa e fundit e trilogjisë tregon konfrontimin përfundimtar midis forcave të udhëheqjes së mirë nga Aragorn dhe ushtrisë së keqe të Sauronit që luftojnë për kontrollin e së ardhmes. Filmi gjithashtu përcjell udhëtimin e Hobbits Frodo dhe Sam për të arritur në Mordor në përpjekjen e tyre për të shkatërruar një unazë, e cila nëse e fiton Sauron, do t’i japë atij fuqi të pashembullt.

10. The Godfather (1972)

Ky film i krimit amerikan i vitit 1972 i drejtuar nga Francis Ford Coppola dhe i bazuar në romanin më të shitur dhe më të shquar të Mario Puzo, kronikon historinë e Don Vito Corleone, kreu i plakur i një familjeje të njohur kriminale. Ai ndjek një sërë ngjarjesh që ndodhin kur ai vendos të transferojë pozitën e tij, duke çuar tek pasardhësi i ligjshëm që në fund zgjidhet.

11. The Dark Knight Rises (2012)

Tetë vjet pasi Joker sundoi në qytetin e Gotham, një i ri i njohur me emrin Bane ka ardhur dhe synon të marrë përsipër qytetin. Për të ndalur Bane nga shkaktimi i një kryengritjeje, kryqëzata e kapur, pavarësisht se reputacioni i tij ishte prishur pas ngjarjeve të “The Dark Knight”, ndihet i detyruar të dalë nga mërgimi dhe të ndihmojë qytetin dhe forcën e saj policore.

12. The Lord of the Rings: The Two Towers (2002)

Pjesa e dytë e trilogjisë së “The Lord of the Rings” pasyqron tri rrëfime. Frodo dhe Sam vazhdojnë udhëtimin e tyre në Mordor për të shkatërruar unazën. Aragorn, Gimli Xhuxhi dhe arcizmi i Elf Legolas arrijnë në mbretërinë e shkatërruar nga lufta të Rohanit, mbreti i të cilit ka rënë nën magjinë vdekjeprurëse të Sarumanit. Marry dhe Pippin takojnë Treebeard-in.

13. Se7en (1995)

Ky film amerikan i kriminalitetit neo-noir i vitit 1995 tregon historinë e 2 detektivëve për vrasjen duke ndjekur një vrasës serioz që zgjedh viktimat e tij sipas shtatë mëkateve vdekjeprurëse. William Somerset bashkohet me detektivin David Mills, një rishtar shpresues, por naiv i luajtur nga aktori Brad Pitt.

14. Interstellar (2014)

Vendosur në një të ardhme dystopiane, ku një prerje globale e të korrave dhe stuhitë e pluhurit po e bëjnë Tokën të pabanueshme. Shpresa e fundit e NASA-s duket për pilotin e NASA-s, Cooper dhe një ekip studiuesish nën drejtimin e Profesor Markës për të kërkuar një shtëpi të re dhe për të transportuar njerëzimin atje nëpërmjet një mënyre të veçantë.

15. Gladiator (2000)

Marcus Aurelius, përpara vdekjes së tij, zgjedh Maximusin, gjeneralin e fuqishëm romak, i cili gjithashtu është i dashur nga populli, që të jetë trashëgimtari i tij. Familja Maximus është vrarë dhe ai është kapur dhe është futur në lojërat e Gladiator derisa ai vdes. Dëshira e vetme që e mban atë gjallë është që të ngrihet në majë, në mënyrë që të mund të shikojë në sytë e njeriut që shkatërroi familjen e tij dhe që kërkonte hakmarrje.

16. Django Unchained (2012)

Në vitin 1858, një gjuetar gjerman, Dr Schultz, blen lirinë e një njeriu të quajtur Django Freeman nga një tregtar i skllevërve për të gjetur dhe vrarë disa burra. Më pas, Django me ndihmën e Dr. Schultz nis për të gjetur dhe shpëtuar gruan e tij Broomhilda, e cila, si ai, ishte shitur në skllavëri. Udhëtimi i tyre i çon te një pronar simpatik, por brutal të plantacioneve të Misisipit, me emrin Calvin Candie von Shaft. Dr. Schultz, i cili bën një skemë me Djangon për ta shpëtuar Broomhildan.

17. Batman Begins (2005)

Kur prindërit e tij janë vrarë, lojtari miliarder Bruce Wayne u zhvendos në Azi, ku është mentoruar nga Al Ghul në mënyrën se si të luftojnë të keqen. Ai pastaj kthehet në Gotham dhe bëhet kreu i ri i Ndërmarrjeve “Wayne”. Së bashku me ndihmën e Lucius Fox, kreu i Divizionit të Shkencave të Aplikuara të Ndërmarrjeve Wayne, ai e dhuron personin e ri të Batman, për të luftuar kriminelët dhe krimin e organizuar.

18. Star Wars: Episode IV — A New Hope (1977)

Darth Vader tiranik mban peng Princeshën Leia në mënyrë që të mbytë çdo rebelim kundër Perandorisë Galaktike. Një djalë i thjeshtë i fermës, Luke Skywalker dhe kapiten i Falconit të Mijëvjeçarit, Han Solo, punojnë së bashku me forcat C-3PO dhe R2-D2 për të shpëtuar princeshën e bukur, për ta ndihmuar Aleancën Rebel dhe për të rivendosur lirinë në galaktikë.

19. The Silence of the Lambs (1991)

Agjentja e re e FBI-së, Clarice Starling, është e ngarkuar për të fituar njohuri në mendjen e një vrasësi duke folur me Hannibal Lecter, një psikiatër i njohur, i cili u shndërrua në një vrasës serial famëkeq psikopatik. Lecter pajtohet të ndihmojë Starling vetëm nëse ajo ushqen kuriozitetin e tij me detajet e jetës së saj të ndërlikuar. Kjo marrëdhënie e shtrembër detyron Starling të përballet me demonët e saj psikologjikë dhe të pyesë fuqinë e saj.

20. Inglorious Bastards (2009)

Në Francën e okupuar gjermane, një refugjate e re hebre, Shosanna Dreyfus, ngadalë i shpëton vrasjes në duart e kolonel Hans Landa, duke mbetur dëshmitare e vrasjes së familjes së saj. Disa vjet më vonë ajo bën hakmarrjen e saj kur heroi i luftës gjermane, Fredrick Zoller, interesohet për të. Për të zhvilluar planin e saj në lëvizje ajo organizon një premierë filmi për çdo oficer të madh nazist në një teatër. Veprimtaria kap vëmendjen e një grupi ushtarësh hebre-amerikanë, të cilët janë bërë aq të mirë në vrasjen e nazistëve saqë gjermanët i referohen atyre si “Bastards”.

21. Saving Private Ryan (1998)

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Marshall është njoftuar se tre djemtë dhe gruaja e tij janë vrarë dhe se ajo do të marrë njoftimet e vdekjes së tyre në të njëjtën kohë. Ai gjithashtu mëson se gruaja ka një djalë të katërt që ende mungon. Gjenerali vendos të dërgojë një njësi për ta gjetur dhe për ta kthyer atë, pavarësisht se është thënë se zona për të cilën është parë për herë të fundit është shumë e rrezikshme dhe gjasat për të qenë gjallë janë minimale. Ky film emocionues i luftës sjell në shtëpi realitetet e luftës dhe pasojat e familjeve të prishura.

22. Schindler’s List (1993)

Kjo është historia e vërtetë e Oskar Schindler, një biznesmen okunist dhe i pangopur gjerman i cili bëhet një humanitar i pamundur gjatë mbretërimit barbarë nazist. Ai i kthen fabrikat e tij në një strehë për hebrenjtë dhe arrin të shpëtojë rreth 1100 hebrenj nga gazi në kampin e përqendrimit në Auschwitz.

23. The Departed (2006)

Dy oficerë të thjeshtë të policisë ndjekin shtigjet e kundërta. Billy Costigan është caktuar të punojë në fshehtësi me mafiozin irlandez Frank Costello për të mbledhur prova kundër tij për të mundësuar arrestimin e tij. Identiteti i tij i vërtetë njihet vetëm nga dy eprorët e tij. Nga ana tjetër, oficeri tjetër Colin Sullivan është një mbrojtës i Costellos dhe punon si një informator për të. Por kur bëhet e qartë për policinë dhe turmën se ekziston një mol në mesin e tyre, çdo oficer policie duhet të japë më së miri për të zbuluar identitetin e “miut” tjetër.

24. The Prestige (2006)

Alfred Borden, Robert Angier dhe gruaja e tij Julia janë miq dhe asistentë të një magjistari. Gjatë një shfaqje kur Julia vdes aksidentalisht, Robert fajëson Alfredin për të dhe ata bëhen rivalë. Të dy vazhdojnë të bëhen magjistarë të famshëm, por nga rivaliteti vazhdojnë të sabotojnë performancat e njëri-tjetrit në skenë. Kur Alfred kryen një mashtrim misterioz, Robert zbulon sekretin e tij.

25. Star Wars: Episode V — The Empire Strikes Back (1980)

Ndërsa iknin, Princesha Leia, Han Solo, Chewbacca dhe droidi C-3PO u kapën nga Darth Vader në Bespin dhe ai planifikon t’i përdorë ata si karrem për të joshur Luke Skywalker tek ai. Ndërkohë, Luka dhe droidi R2-D2 fillojnë të marrin trajnime nga Master Yoda në botën e moçalit të Dagobah.

26. Memento (2000)

Memento tregon historinë e Leonardit, një ish-hetues i sigurimit. Ky film tregon kërkimin e Leonardit për të gjetur vrasësin e gruas së tij, e cila është gjëja e fundit që ai kujton në betejat me kujtesën e tij, pasi ai nuk mund të ndërtojë më kujtime të reja.

27. The Wolf of Wall Street (2013)

Ky film tregon historinë e Jordan Belfort, një bursiste dinake që mashtroi investitorët në një mashtrim masiv të letrave me vlerë në vitet 1990 dhe ishte dënuar me 22 muaj burg.

28. American Beauty (1999)

Lester Burnham është duke pasur një krizë që prek jo vetëm jetën e tij, por edhe jetën e anëtarëve të tjerë të familjes së tij, si gruan, Carolyn dhe vajzën e tij, Jane. Carolyn është një agjente e pasurive të patundshme, e cila ka një marrëdhënie me rivalin e saj të biznesit Buddy Kane. Jane, nga ana tjetër, duket se bie në dashuri me Ricky Fitts, i cili është një tregtar droge dhe jeton me babanë e tij të rreptë. Gjërat ndryshojnë për Lester kur ai bie në dashuri me Angela Hays.

29. Shutter Island (2010)

Edward “Teddy” Daniels dhe partneri i tij i ri Chuck Aule udhëtojnë në një ambient mendor të vendosur në një ishull të izoluar për të hetuar zhdukjen e një paciente të quajtur Rachel Solando, i cili u burgos për mbytjen e tre fëmijëve të saj. Ndërsa Teddy dhe Chuck përpiqen më thellë në hetimin e tyre për të zgjidhur misterin e zhdukjes së saj, ata zbulojnë sekretet e errëta të ishullit.

30. The Green Mile (1999)

Paul Edgecomb, një roje vdekjeprurëse në një burg, ndeshet me një dilemë morale me punën e tij kur zbulon se një nga të burgosurit e tij, John Coffey, i dyshuar për vrasje, i dënuar për vrasje dhe përdhunim, ka një dhuratë të veçantë.

31. The Godfather: Part II (1974)

Filmi i dytë në Trilogjinë e “Godfather” tregon jetën e hershme dhe ngritjen e Vito Corleones në New York në vitet 1920 dhe krahasohet me historinë e djalit të tij Michael kur ai zgjerohet dhe shtrëngon kapjen e tij në sindikatën e krimit të familjes.

32. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)

Pasi Elizabeth Swann, vajza e guvernatorit, u rrëmbye gabimisht nga Barbossa për t’u përdorur për një sakrificë gjaku, William Turner, një farkëtar i ri, u bashkua me piratin e çuditshëm “Captain” Jack Sparrow për të shpëtuar jetën e saj. Barbossa dhe anëtarët e tij të ekuipazhit janë nën një mallkim të lashtë që të jetë i dënuar në përjetësi, përveç nëse bëhet sakrifica e gjakut.

33. V for Vendetta (2005)

E vendosur në sfondin e së ardhmes dystopiane të Britanisë, V Për Vendetta tregon historinë e Evey Hammond, i cili shpëton nga një situatë jete ose vdekjeje nga një luftëtar me hije të lirisë që mban maskë Guy Fawkes, e njohur vetëm me alias të “V.” Ndërsa Evey mëson të vërtetën rreth sfondit misterioz të V-së, ajo gjithashtu merr introspektivën dhe më në fund del si aleat i tij i pamundur në komplot për të sjellë lirinë dhe drejtësinë në një shoqëri të mbushur me mizori dhe korrupsion.

34. American History X (1998)

Reformuar dhe freskuar nga burgu pasi ka shërbyer tre vjet për vrasjen brutale të dy burrave të zinj, Derek, një neo-nazist merr kontakt me bandën e tij dhe bëhet i vendosur për të shpëtuar të vëllanë e tij më të vogël, Danny, nga shkelja e së njëjtës rrugë të dhunshme.

35. Back to the Future (1985)

Marty McFly ka një detyrë të madhe. Pas udhëtimit aksidentalisht në të kaluarën në një makinë kohe të ndërtuar nga shoku i tij shkencëtar Dr. “Doc” Emmet Brown, ai kthehet pas në kohën e adoleshencës. Marty tani duhet të bindë Doc-in se ai është nga e ardhmja, dhe duhet të bashkohet me prindërit e tij, dhe pastaj të kthehet në afatin fillestar.

36. Léon: The Professional (1994)

Pas vrasjes së familjes së saj, Mathilda ngurron të bashkohet me Leon, një vrasës profesional dhe të bëhet mbrojtësja i tij. Matilda planifikon të hakmerret ndaj agjentit të korruptuar Dea, i cili shkatërroi jetën e saj duke vrarë vëllanë e saj të dashur.

37. The Usual Suspects (1995)

Ky film tregon historinë e pesë burrave që futen në stacionin e policisë në Nju Jork, sepse ata janë të dyshuarit e zakonshëm, por këtë herë janë aty për një krim që nuk e kanë kryer. Së bashku ata planifikojnë një operacion hakmarrës kundër policisë. Operacioni shkon siç është planifikuar, por ndihet ndikimi i një krimineli legjendar, në dukje të gjithëfuqishëm të quajtur “Keyser Söze”. Gjithashtu bëhet e qartë se secili prej tyre e kishte gabuar Söze-in në një moment dhe është momenti i shpagimit. Puna e shpagimit lë 27 burra të vdekur në një shpërthim varkash. Dhe pastaj lind pyetja e vërtetë: kush është Keyser Söze?

38. Terminator 2 (1991)

10 vjet pasi një ‘cyborg’ i quajtur Terminator nuk arriti të vriste Sarah Connor-in dhe djalin e saj të palindur, John Connor, udhëheqës i ardhshëm i rezistencës që luftoi kundër makinave dhe një terminator më i avancuar dhe më vdekjeprurës i quajtur T-1000 u dërgua për të vrarë Gjonin. Sidoqoftë, Sara dhe Gjoni nuk duhet të përballen vetëm me këtë kërcënim. Rezistenca dërgon një tjetër Terminator, identik me atë që nuk arriti të vriste Sarën, mbrapa në kohë për t’i mbrojtur ata.

39. Kill Bill: Vol. 1 (2003)

Një grua e re zgjohet pasi kaloi katër vjet në koma për të gjetur vajzën e saj. Ajo rezulton se vajza e re ishte anëtare e Squad Deadly Viper Assassination, e cila pasi mbeti shtatzënë vendosi të linte profesionin e saj dhe të martohej, por u qëllua nga shefi i saj dhe anëtarët e tjerë të bandës në ditën e saj të dasmës. Ajo duhet tani të kërkojë hakmarrje kundër autorëve, përfshirë edhe shefin e saj Bill.

40. Guardians of the Galaxy (2014)

Pas vjedhjes së një arme argjendi misterioze, Pjetri Quill i Tokës bëhet objektivi kryesor i një bastisjeje të drejtuar nga dinosauri Ronan Accuser. Për të luftuar Ronan dhe për të shpëtuar galaktikën, Quill vë në shërbim një ekip të kriminelëve intergalaktikë të njohur si “Guardians of Galaxy”.

41. Braveheart (1995)

Kur nusja e tij e fshehtë ekzekutohet për sulmin ndaj një ushtari anglez që u përpoq ta përdhunonte, shefi skeptik legjendar i shekullit të 13-të William Wallace fillon një revoltë kundër Mbretit Edward I të Anglisë.

42. WALL·E (2008)

WALL-E është roboti i fundit që ka mbetur për të pastruar bollëkun e tronditjes që e detyroi njerëzimin të braktiste tokën. Ai jeton me një kafshë dhe bimën e fundit të gjallë në planet. Një ditë, EVE, një robot i zbuluar me shkëlqim, dërgohet në Tokë për të gjetur prova se jeta në Tokë është përsëri e qëndrueshme. Goditur me dashuri, WALL-E tregon EVE bimoren të gjallë që ai gjeti në mesin e rrënojave. Kur vjen një anije kozmike për të marrë EVE-n, WALL-E shkon me të, duke hyrë në një udhëtim që në fund do të vendosë fatin e njerëzimit.

43. Goodfellas (1990)

Bazuar në një histori të vërtetë, skenari flet rreth Henri Hill dhe dy shokëve e tij të paqëndrueshëm Jimmy Conway dhe Tommy DeVito, ndërsa ata gradualisht ngjiten në shkallë nga krimi i imët në vrasje të dhunshme.

44. Finding Nemo (2003)

Një peshk me emrin Marlin jeton në Reefin e Madh me djalin e tij Nemo. Kur një ditë, duke notuar shumë pranë sipërfaqes, Nemo kapet nga një zhytës dhe dërgohet në akuariumin e zyrës së një dentisti në Sydney. Marlin pastaj fillon një udhëtim për ta shpëtuar atë.

45. Star Wars: Episode VI — Return of the Jedi (1983)

Kur Han Solo kapet, Luke Skywalker i dërgon droidët R2-D2 dhe C-3PO për ta liruar atë. Princesha Leia gjithashtu i shoqëron ata. Ndërkohë, Darth Vader dhe Perandoria Galaktike po ndërtojnë një yll të pathueshëm. Beteja përfundimtare zhvillohet në Moon Forest të Endor, me Ewoks, duke ndihmuar Rebelët.

46. The Sixth Sense (1999)

Malcolm Crowe është një psikiatër i suksesshëm i vlerësuar me çmime, i cili merr detyrën sfiduese për të ndihmuar një djalë të tmerruar nga vizionet e fantazmave. Ndërsa marrëdhëniet e tij me djalin thellohen, ai mëson disa të vërteta shumë shqetësuese rreth vizioneve të djalit dhe një sekret për veten e tij.

47. Up (2009)

Carl Fredricksen, një shitës balonas 78-vjeçar, dhe gruaja e tij kishin ëndërruar gjithmonë të eksploronin Amerikën e Jugut dhe gjetjen e parajsës. Pas vdekjes së saj, ai fillon këtë udhëtim emocionues duke lidhur shtëpinë e tij me mijëra balona që fluturojnë.

48. The Truman Show (1998)

Truman Burbank jeton një jetë të lumtur në një qytet normal. Sidoqoftë, pa njohuri për të është fakti se jeta e tij është në të vërtetë fokusi i një shfaqje televiziv. Shfaqja është transmetuar që nga lindja dhe ai është ylli. Vendlindja e tij është një grup gjigant prodhues spektaklesh dhe miqtë e tij dhe njerëzit rreth tij janë aktorë që luajnë një rol.

49. One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)

Për t’i ikur kampit të punës, Randall Patrick McMurphy mbron çmendurinë dhe dërgohet në një lagje mentalisht të paqëndrueshme. Pasi të jetë atje, McMurphy dëshmon për abuzimet dhe mizoritë e infermierit Ratched. McMurphy bën banda me të burgosurit e tjerë dhe duke krijuar një qëndrim rebel ndaj infermierit shtypës.

50. Reservoir Dogs (1992)

Gjashtë kriminelë, të cilët janë të huaj dhe nuk njihen me njëri-tjetrin, janë punësuar nga një shef krimi për të kryer një grabitje diamanti. Por gjërat shkojnë keq gjatë grabitjes dhe policia arrin t’i gjejë 2 prej kriminelëve të vrarë. Kur pjesa tjetër e ekuipazhit mblidhet në pikën e takimit të paramenduar, ata dyshojnë se njëri prej tyre është një polic i fshehtë. /Telegrafi/