LAJMI I FUNDIT:

20 sëmundjet që shkaktojnë dhimbjen më të madhe te pacientët

20 sëmundjet që shkaktojnë dhimbjen më të madhe te pacientët

Dhimbja mund të jetë gjë e vështirë për ta shprehur.

Reklama

Është vështirë ta dimë se sa dhimbje është duke përjetuar një person, përveç nëse të njëjtën gjë e kemi kaluar edhe ne – qoftë nëse është fjala për të lindur një bebe apo nëse dikush ju ka goditur me shkelm në testikuj, transmeton Telegrafi.

Shkalla e dhimbjes është e nevojshme për ta ditur se cilat sëmundje i shkaktojnë dhimbjet më të mëdha.

NHS (National Health Service, UK) ka publikuar një listë me atë që thuhet se janë 20 sëmundjet më të tmerrshme që njeriu mund t’i përjetojë.

Secila sëmundje në këtë listë shkakton dhimbje aq të madhe saqë i parandalon pacientët t’i performojnë aktivitetet e zakonshme ditore.

Më poshtë është lista e këtyre sëmundjeve, por renditja nuk ka rëndësi:

– Apendiciti
– Herpesi
– Shpatulla e ngrirë
– Dhimbjet e kokës
– Thyerja e eshtrave
– Sindroma e dhimbjes së kompleksit regjional
– Sulmi në zemër
– Disku i lënduar
– Artriti
– Sëmundja e qelizave të dritës
– Migrena
– Dhimbja e nervit shiatik
– Gurët në veshka
Neuralgia trigeminal
– Pankreatiti akut
– Endometrioza
– Cerma
– Ulcerat në lukth
– Fibromyalgia
– Dhimbja pas operacionit. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Shëndetësi
Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Shëndetësi Lajme
Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Shëndetësi
Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Shëndetësi
Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Shëndetësi
Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Shëndetësi
Kalo në kategori