LAJMI I FUNDIT:

15 skulpturat më të famshme në botë

15 skulpturat më të famshme në botë

Pothuajse në çdo qytet të botës ne kemi parë skulptura të vendosura në rrugë apo në sheshe. Disa prej tyre janë të thjeshta dhe nuk na bëjnë shumë përshtypje, ndërsa disa të tjera të magjepsin me veçantinë dhe imagjinatën me të cilën janë krijuar.

Reklama

BoredPanda ka renditur 15 nga skulpturat më të bukura të të gjithë botës, shkruan Telegrafi.

Disa prej tyre janë të vjetra, disa të reja, por të gjitha janë krijuar me një frymëzim dhe fantazi të jashtëzakonshme. /Telegrafi/

Statuja e Zgjerimit – Nju Jork, SHBA

Krijuar nga bronzi, energji elektrike dhe materiale të përziera. E lartë është 76 metra lartësi, e gjerë 35 metra.

Skulptura Dramatike – Kopshti Trentham, Britania e Madhe

Robin Wight, një skulptor i bazuar në Mbretërinë e Bashkuar që punon kryesisht me tela çeliku inoks, ka zotëruar krijimin e skulpturave të zanave të këndshme dhe dinamike që duken sikur kërcejnë ose luftojnë kundër erës.

Colossus – Firence, Itali

Rreth 35 metra i gjatë, është ndoshta tipari më spektakolar i kopshteve të Villa Medici në Pratolino, tani pjesë e Villa Demidoff. Ndodhet rreth 7 milje në veri të Firences, Itali. Një personifikim i vargmaleve të Apeninës. Satalktitet formojnë mjekrën e gjatë.

Fëmijët e brendshëm – Nevada, SHBA

Titulluar Love, skulptura përmban dy silueta të të rriturve me tela me pamje të kundërta. Sipas Aleksadër Milov, ata përfaqësojnë një konflikt midis një burri dhe një gruaje.

Forca e Natyrës – Tajlandë dhe SHBA

Nga Lorenzo Quinn. Pas dëshmisë për shkatërrimin e sjellë nga uraganet në Tajlandë, në SHBA-në Jugore dhe në mbarë botën, skulptori italian Lorenzo Quinn filloi krijimin e një serie skulpturash të titulluar ‘Forca e Natyrës’. Bërë nga bronzi, çelik inoks dhe alumin, skulpturat, plot jetë dhe energji, përshkruajnë natyrën e nënës duke mbajtur planetin Tokë.  Imazhi  ka për qëllim të na kujtojë fuqinë e natyrës dhe atë që Quinn e përshkruan si ‘ndjenjën e rreme të sigurisë’ ndaj saj.

Kuajt e Egër – Las Colinas, SHBA

Është një skulpturë prej bronzi e nëntë kuajve të egër që kalërojnë nëpër një lumë.

Fantazma e zezë – Klaipeda, Lituani

Klaipeda është qyteti më i vjetër në Lituani. E vendosur në pjesën perëndimore të vendit, ai tërheq shumë vizitorë çdo vit me rrugët e saj me kalldrëm në Qytetin e Vjetër. Fantazma  e Zezë – statuja e bronzit, e lartë prej 2.4 metrash ndodhet pranë hotelit “Vjetër Mill” në bregun e djathtë të lumit Dane, vetëm në anën tjetër të terminalit të vjetër të portit.

Dora e Kujdesit – Glarus, Zvicër

Një tjetër skulpturë që përcjell mesazhe dhe e realizuar në mënyrë të përsosur. Një dorë që mban rrënjët e një peme si një sinjifikim i rëndësisë dhe kujdesit që duhet të tregojmë për pemët dhe bimësinë si shumë të rëndësishme në jetën e njeriut.

Të dalësh nga vetja – Pensilvani, SHBA

Një skulpturë që gjithkush mund ta perceptojë e të marrë mesazhe në varësi të këndvështrimit të saj.

Mihai Eminescu – Onesti, Rumani

Në një rrugë të Rumanisë është një tjetër skulpturë e veçantë dhe e punuar në detaje perfekte. Ato janë dy pemë me degët e të cilëve janë krijuar tipare e portretit.

Njeriu i shiut – Firence, Itali

Zvogëlohet dhe Ngjitet – Bondi, Australi

Kjo skulpturë të jep ndjesinë e një opsioni optik ku sa më larg të shkosh shkallët bëhen edhe më të vogla, gati gati sa një gjemb.

Shfaq – Budapest, Hungari

E ka quajtur ‘Shfaq’ skulpturën e tij Ervin Loránth Hervé të vendosur në Budapest.

Peripecitë – Indi

Nga Jason deCaires Taylor

Pikës së shiut – Ukrainë

Skulptura është e punuar nga Nazar Bilyk.