LAJMI I FUNDIT:

Zyrtari i lartë ukrainas: Kundërofensiva ende nuk ka filluar

Zyrtari i lartë ukrainas: Kundërofensiva ende nuk ka filluar

Ukraina nuk e ka nisur kundërofensivën e saj, ka thënë një zyrtar i lartë i vendit, duke kundërshtuar pretendimet e bëra nga ish-presidenti rus Dmitry Medvedev më herët gjatë ditës.

Reklama

Gjatë ditë, aleati afatgjatë i presidentit rus Vladimir Putin deklaroi se Ukraina “ka filluar tashmë diçka”, duke iu referuar kundërsulmit të shumëpritur, transmeton Telegrafi.

Por sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov, i ka hedhur poshtë këto komente duka i quajtur si “të pavërteta”.

“Kur të fillojmë kundërofensivën, të gjithë do ta dinë, do ta shohin”, potencoi ai.

Sipas tij, zyrtarët rusë kishin ngatërruar avancimet e Ukrainës sikurse në Bakhmut për fillimin e operacionit.

Duke folur për shkatërrimin e digës Khakova, Danilov tha se Rusia besonte se forcat e Ukrainës do të avanconin në atë drejtim.

Rusia ka mohuar akuzat për shkatërrimin e digës, dhe me këtë rast ia hodhi fajin Ukrainës pa dhënë prova. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori