LAJMI I FUNDIT:

Zyrtar i OnePlus 12: Karikimi me valë është rikthyer më në fund

Zyrtar i OnePlus 12: Karikimi me valë është rikthyer më në fund

OnePlus zbuloi telefonin OnePlus 12 në një ngjarje dhe njoftimi përkon me 10 vjetorin e kompanisë.

OnePlus 12 është një nga telefonat e rinj më mbresëlënës, që përmban procesorin më të fuqishëm të Qualcomm, një ekran të madh të lakuar, hapësirë të bollshme ruajtjeje dhe shumë memorie.

Mbështetja për karikimin me valë kthehet me 12, pasi mungonte në modelin OnePlus 11 dhe ekziston gjithashtu një certifikatë IP65 për mbrojtje nga uji dhe pluhuri.

OnePlus 12 është zbukuruar me një ekran të madh të lakuar LTPO AMOLED prej 6,82 inç dhe një rezolucion prej 1440 x 3168 piksele, me një shpejtësi rifreskimi përshtatës prej 1 deri në 120 Hz. Ekrani ofron një ndriçim maksimal prej 4500 nits për përmbajtjen HDR dhe 1600 nits gjatë përdorimit normal.

Në anën e pasme të telefonit është një sistem kamerash me markën Hasselblad, i drejtuar nga një sensor kryesor 50 MP (Sony Lytia 808). Sensori ka pikselë 1,12 µm dhe një lente ekuivalente 24 mm f/1,7, me mbështetje OIS.

Së bashku me kamerën kryesore, ka edhe një modul telefoto 64 MP me mbështetje për zmadhimin optik 3x, si dhe një kamerë ultra të gjerë 48 MP me sensor IMX581.

Telefoni mundësohet nga procesori aktual më i fuqishëm Qualcomm – Snapdragon 8 Gen 3, i kombinuar me deri në 24 GB RAM dhe deri në 1 TB hapësirë ruajtëse të të dhënave.

Nga ana e softuerit, OnePlus 12 në Kinë përdor ColorOS 14.0, bazuar në Android 14, i cili ka të ngjarë të zëvendësojë ndërfaqen OxygenOS 14 në tregjet globale.

Gjithçka mundësohet nga një bateri 5400 mAh, me mbështetje për karikim me valë 50 W, si dhe karikim të kundërt me valë 10 W. Përshtatësit deri në 100 W mbështeten për karikim standard.

Ky telefon premium gjithashtu mbështet lidhjet më të fundit Wi-Fi 7 dhe Bluetooth 5.4, dhe ka gjithashtu një blaster IR, si dhe mbështetje për USB Type-C 3.2 për transferim më të shpejtë të të dhënave.

OnePlus 12 vjen në të zezë, të bardhë dhe jeshile smeraldi, me një çmim fillestar në Kinë prej rreth 610 dollarë për modelin 12/256 GB deri në rreth 820 dollarë për versionin 24 GB/1 TB.

Tani për tani, OnePlus 12 është i disponueshëm vetëm në Kinë. Kompania nuk ka thënë asgjë për një lëshim të mundshëm të telefonit për tregjet ndërkombëtare, por ne mund ta presim pajisjen në fund të janarit në pjesën tjetër të botës. /Telegrafi/