LAJMI I FUNDIT:

Zhvillohet aplikacioni që do të paralajmërojë drejtuesit e mjeteve për historinë e aksidenteve në rrugë

Zhvillohet aplikacioni që do të paralajmërojë drejtuesit e mjeteve për historinë e aksidenteve në rrugë

Aplikacioni Waze ka marrë një tjetër funksion shumë të dobishëm që do të rrisë sigurinë e pjesëmarrësve në komunikacion, i cili do të paralajmërojë drejtuesit e mjeteve për rrugët me histori aksidentesh.

Reklama

Waze është një nga aplikacionet e navigimit, që shumë njerëz preferojnë për informacion rreth kushteve të rrugëve dhe aksidenteve të mundshme në trafik, transmeton Telegrafi.

Një tjetër veçori shumë e dobishme që paralajmëron përdoruesit për rrugët ku janë regjistruar një numër i madh aksidentesh, është duke u testuar aktualisht. Këto informacionesh mblidhen bazuar në të dhënat nga komuniteti Waze.

Versioni beta i aplikacionit Waze paralajmëron për rrugët e afërta që janë me rrezikshmëri të lartë, kur bëhet fjalë për aksidente trafiku dhe i shënon me të kuqe në hartë.

Megjithatë, “Geektime” shkruan se aplikacioni nuk do t’i shënojë nëse përdoruesi i përdor shpesh këto rrugë, por tregon vetëm një njoftim ‘pop-up’ për rrugët e rrezikshme rreth tij për të qenë më i kujdesshëm, por edhe për të shmangur tensionin.

Funksioni është aktualisht në beta, por së shpejti do të shpërndahet për të gjithë përdoruesit e Waze. Ata që nuk e duan, do të kenë mundësinë ta çaktivizojnë në seksionin e cilësimeve të njoftimeve.

Ky është një nga funksionet e para të reja që Waze ka marrë, që kur aplikacioni ra nën kontrollin e grupit që gjithashtu mbikëqyr Google Maps. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
GPT-5 spekulohet të jetë më inteligjent se njerëzit, kur do të vijë dhe çfarë mund të ketë?

GPT-5 spekulohet të jetë më inteligjent se njerëzit, kur do të vijë dhe çfarë mund të ketë?

Teknologji
Twitter do të prezantojë etiketë “Zyrtare” për llogari të zgjedhura të verifikuara

Twitter do të prezantojë etiketë “Zyrtare” për llogari të zgjedhura të verifikuara

Teknologji
'Gëzuar Krishtlindjet': 30 vjetori i mesazhit të parë me tekst të dërguar nga një telefon mobil

'Gëzuar Krishtlindjet': 30 vjetori i mesazhit të parë me tekst të dërguar nga një telefon mobil

Teknologji
Hej

Hej

Teknologji
Telefoni juaj celular ra në ujë? Ekspertët thonë se kjo mund të ndihmojë (jo orizi)

Telefoni juaj celular ra në ujë? Ekspertët thonë se kjo mund të ndihmojë (jo orizi)

Teknologji
Pas SpaceX dhe Tesla, kjo është dëshira e radhës së miliarderit Elon Musk

Pas SpaceX dhe Tesla, kjo është dëshira e radhës së miliarderit Elon Musk

Teknologji
Kalo në kategori