LAJMI I FUNDIT:

Zgjidhja për erën e keqe të hudhrës është pikërisht në frigoriferin tuaj

Zgjidhja për erën e keqe të hudhrës është pikërisht në frigoriferin tuaj
(Foto: Ask the Dentist)

Shumë njerëz janë të vetëdijshëm për vetitë e shëndetshme të hudhrës, por pavarësisht kësaj, ata shmangin ngrënien e saj për shkak të erës së keqe pasi e hanë. Megjithatë, shkencëtarët kanë gjetur një zgjidhje

Jogurti mund të jetë çelësi për ta luftuar erën e keqe të hudhrës – sugjeron një studim i publikuar në revistën Molecules.

Jogurti i rëndomtë nga qumështi i plotë parandalon një përqindje të lartë të substancave që janë përgjegjëse për aromën e keqe të hudhrës – kanë thënë studiuesit amerikanë nga Universiteti Shtetëror i Ohios.

Pesë ushqime për tretje më të mirë dhe zorrë më të shëndetshme
Lexo po ashtu Pesë ushqime për tretje më të mirë dhe zorrë më të shëndetshme

Sipas gjetjeve të tyre, proteinat që gjenden në kosin e thjeshtë me qumësht të plotë janë në gjendje të neutralizojnë përbërësit me bazë squfuri që shkaktojnë erën e pakëndshme.

Ekipi i shkencëtarëve vendosi sasi të barabarta hudhre të papërpunuara në shishe qelqi, përpara se të shtonin lloje të ndryshme jogurti në të njëjtat shishe. Ata zbuluan se jogurti ishte 99 për qind efektiv në reduktimin e përbërësve të hudhrës, veçanërisht jogurti me nivele të larta të proteinave dhe jogurti me përmbajtje të lartë yndyre, transmeton The Mirror,  përcjell Telegrafi.

Si duhet ta hani hudhrën, nëse dëshironi veprim maksimal shërues!
Lexo po ashtu Si duhet ta hani hudhrën, nëse dëshironi veprim maksimal shërues!

“Në përgjithësi njerëzit duan të hanë më shumë proteina tani”, ka thënë autorja kryesore e studimit, Dr. Sheryl Barringer, për të shtuar se ato mund të ndihmojnë në mënyrë indirekte edhe me erën e hudhrës si dhe t’ju bëjë të ndiheni më të ngopur për më një kohë më të gjatë. /Telegrafi/


Në trend Stil

Më shumë
Ky është qyteti më i vizituar në vitin 2023: E vizituan më shumë se njëzet milionë turistë

Ky është qyteti më i vizituar në vitin 2023: E vizituan më shumë se njëzet milionë turistë

Çfarë të vizitosh
Sa katrorë mund të shihni në 11 sekonda? Kontrolloni se si qëndroni me një vëzhgim të shpejtë

Sa katrorë mund të shihni në 11 sekonda? Kontrolloni se si qëndroni me një vëzhgim të shpejtë

Stil

"Gjendja e pritjes": Arsyeja pse ti nuk i përfundon kurrë gjërat në momentin që duhet

Lifestyle
Si të pastroni njollat e tepihut me pijen tuaj të preferuar!

Si të pastroni njollat e tepihut me pijen tuaj të preferuar!

Bëje vet
Ushtrim qetësues i frymëmarrjes për gjumë të mirë

Ushtrim qetësues i frymëmarrjes për gjumë të mirë

Meditim
Përse janë kaq të veçantë? Ç’duhet të dish për Peshqit, shenjën më ëndërrimtare të horoskopit!

Përse janë kaq të veçantë? Ç’duhet të dish për Peshqit, shenjën më ëndërrimtare të horoskopit!

Astrologji
Kalo në kategori