LAJMI I FUNDIT:

Zelensky udhëheqësve të Ligës Arabe: Pavarësisht ndikimit rus, duhet të keni një vështrim më të sinqertë

Zelensky udhëheqësve të Ligës Arabe: Pavarësisht ndikimit rus, duhet të keni një vështrim më të sinqertë

Volodymyr Zelensky ka mbajtur një fjalim në samitin e Ligës Arabe, i cili po mbahet në Arabi Saudite.

Reklama

Presidenti ukrainas këtë mëngjes arriti në Jeddah – udhëtimi më i fundit në përpjekjet për të marrë më shumë ndihmë për betejën kundër Rusisë.

Ai thotë se në këtë samit mund të “bashkohen” kundër Rusisë, por se “për fat të keq ka disa në botë, por edhe këtu që po e mbyllin njërin sy”, raporton skynews.

“Unë jam këtu në mënyrë që të gjithë të mund të keni një vështrim të sinqertë, pavarësisht se sa fort po përpiqen të ndikojnë rusët, duhet të ketë ende pavarësi”, thotë ai.

Zelensky falënderoi Arabinë Saudite për ndihmën dhe thotë se është “më se i sigurt” se vendi do ta shikojë Rusinë “pa luftë”.

Ai vazhdon t’i kërkojë samitit të mbështesë formulën e paqes të Ukrainës, e cila përmban dhjetë pika se si t’i jepet fund “luftës, vuajtjes dhe së keqes”.

“Rusia është e dobët, ne e mundim atë edhe kur ka më shumë armë në duart e saj. Agresiviteti i saj nuk vjen nga forca, por nga të kuptuarit se koha e perandorive ka kaluar, sepse koha e kombeve të lira të pavarura nuk do të përfundojë kurrë”, deklaroi lideri ukrainas.

Ndryshe, Zelensky pritet të merr pjesë edhe në samitin e G7, i cili po mbahet në Japoni. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Votim historik në SHBA - Kevin McCarthy shkarkohet nga posti i kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve

Votim historik në SHBA - Kevin McCarthy shkarkohet nga posti i kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve

Amerika
Përdhunuan nënën ukrainase në sy të bashkëshortit, Kievi akuzon dy snajperistët rusë që nën kërcënimin e armës kryen aktin barbar

Përdhunuan nënën ukrainase në sy të bashkëshortit, Kievi akuzon dy snajperistët rusë që nën kërcënimin e armës kryen aktin barbar

Evropa
BE-ja do të heq bllokadën prej 13 miliardë eurove ndaj Hungarisë shkaku i Ukrainës

BE-ja do të heq bllokadën prej 13 miliardë eurove ndaj Hungarisë shkaku i Ukrainës

Evropa
Zelenskyy: Kharkivi duhet ta mbajë të fortë frontin lindor me çdo kusht

Zelenskyy: Kharkivi duhet ta mbajë të fortë frontin lindor me çdo kusht

Evropa
Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Evropa
Buxheti i përkohshëm amerikan nuk parasheh ndihma për Ukrainën, Biden telefon liderët botërorë

Buxheti i përkohshëm amerikan nuk parasheh ndihma për Ukrainën, Biden telefon liderët botërorë

Amerika
Kalo në kategori