LAJMI I FUNDIT:

Zelensky: Së shpejti do të nisim kundërofensivën ndaj rusëve

Zelensky: Së shpejti do të nisim kundërofensivën ndaj rusëve

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky njoftoi sot se Kievi së shpejti do të nisë një kundërofensivë kundër forcave ruse.

Reklama

Ai është i bindur se pas kësaj Perëndimi do ta furnizojë ushtrinë ukrainase me aeroplanë luftarakë modern.

Në një konferencë për shtyp në Finlandë, anëtari më i ri i NATO-s, Zelensky tha se një nga arsyet pse erdhi në atë vend është se Ukraina dëshiron të bëhet anëtare e plotë e asaj aleance ushtarake.

Zëdhënësi i presidentit ukrainas tha se bisedimet e Zelenskyt me udhëheqësit nordik në Finlandë sot do të fokusohen në forcimin e aftësive ushtarake të Kievit dhe kërkimin e hapave konkrete për ta sjellë Ukrainën më afër anëtarësimit në NATO.

Në deklaratën e qeverisë suedeze thuhet se temat e samitit janë lufta e Rusisë kundër Ukrainës, mbështetja e vazhdueshme e vendeve nordike për Ukrainën, marrëdhëniet e Ukrainës me BE-në dhe NATO-n dhe “iniciativa ukrainase për paqe”, raporton Reuters.

Zelensky do të takohet me presidentin finlandez, Sauli Niinista, si dhe me kryeministrat e Suedisë, Norvegjisë, Danimarkës dhe Islandës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Amerika
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë

ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Kalo në kategori