LAJMI I FUNDIT:

Zelensky në takimin urgjent: Terroristët rusë në mes të natës hodhën në erë digën

Zelensky në takimin urgjent: Terroristët rusë në mes të natës hodhën në erë digën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ndau informacione në Telegram nga një takim urgjent i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes (NSDC) të mbajtur këtë mëngjes në përgjigje të shkatërrimit të digës Nova Kahovka.

Reklama

“Kam thirrur me nxitim një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes, në mes të natës, saktësisht në orën 02:50, terroristët rusë shpërthyen strukturat e hidrocentralit të Kahovkës. Zona e përmbytjes përfshin rreth 80 vendbanime”, tha Zelensky.

Ai ka urdhëruar evakuimin e zonave në rrezik dhe siguroi furnizimin me ujë të pijshëm për të gjitha qytetet dhe fshatrat që furnizoheshin nga rezervuari i Kahovkës, transmeton Telegrafi.

Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës
Lexo po ashtu Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës

“Ne bëjmë gjithçka për të shpëtuar njerëzit. Në aksion janë përfshirë të gjitha shërbimet përkatëse, ushtria dhe qeveria”, shtoi presidenti ukrainas.

“Gjatë takimit të NSDC-së, u dakorduam për masa të ndryshme ndërkombëtare dhe të sigurisë për të mbajtur Rusinë përgjegjëse për këtë sulm terrorist”, thuhet në njoftimin e Zelensky. /

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Kalo në kategori