LAJMI I FUNDIT:

Zelenksy lavdëron forcat ajrore të vendit të tij pas “sulmit më të madh të Rusisë me dronë deri tani”

Zelenksy lavdëron forcat ajrore të vendit të tij pas “sulmit më të madh të Rusisë me dronë deri tani”

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka lavdëruar forcat e mbrojtjes ajrore të vendit të tij pas sulmit më të madh me dron të Rusisë në Kiev që nga fillimi i luftës.

Reklama

“Ju jeni heronj”, tha Zelensky, pasi komandantët ushtarakë thanë se shumica e të ashtuquajturve dron kamikaze të lëshuar nga Rusia u rrëzuan, përcjell Telegrafi.

Megjithatë dy persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga mbeturinat.

Rusia ka shtuar sulmet e saj ndaj Kievit në javët e fundit, duke kërkuar të mposht mbrojtjen e kryeqytetit.

Sulmi brenda natës – sulmi i 14-të ajror i Rusisë në Kiev këtë muaj – erdhi ndërsa njerëzit e kryeqytetit përgatiteshin të festonin Ditën e Kievit, përvjetorin e themelimit të qytetit më shumë se 1500 vjet më parë.

Në një demonstrim të jashtëzakonshëm të qëndrueshmërisë, njerëzit shkuan në parqe, bare dhe restorante në kryeqytet për të festuar.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitaliy Klitschko më herët e përshkroi sulmin gjatë natës si “masiv”, duke thënë se dronët “po vinin nga disa drejtime menjëherë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Botë
Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Evropa
Kalo në kategori