LAJMI I FUNDIT:

“Zbulohet” thesari më i madh rus: Besohej se dhoma e qelibartë ishte shkatërruar, por është “gjetur” në bunkerin nëntokësor të nazistëve (Foto/Video)

“Zbulohet” thesari më i madh rus: Besohej se dhoma e qelibartë ishte shkatërruar, por është “gjetur” në bunkerin nëntokësor të nazistëve (Foto/Video)

Dhoma e qelibartë që vlen plot 200 milionë funte e cila dikur i përkiste Bashkimit Sovjetik, është ‘zbuluar’ duke u bërë kryelajm i medieve botërore.

Reklama

Besohej se kjo dhomë ruse ishte humbur pasi që ushtria e Hitlerit kishte shkatërruar Kaliningradin, transmeton Telegrafi.

Por, ekspertët tani besojnë se ajo është ruajtur në një kompleks nëntokësor, të cilën shkencëtarët nazist e kishin përdorur gjatë luftës.

Specialisti i gjeo-radarëve Peter Lor e ka ‘gjetur’, duke përdor imazhe të radarëve, Ai tani beson se thesari ndodhet nën tokë në Dresden të Gjermanisë, pasi një burim e kishte informuar për arin qysh në vitin 2001.

“Kjo magazinë është e ndërtuar thellë nën tokë, ku përmbi të kalonte treni i cili në prill të vitit 1945 u ndal dhe fshehu ‘dhomën’ që ishte vjedhur nga Kaliningradi dhe ishte sjellë në Konisberg”, ka shtuar eksperti.

Edhe Bor së bashku me kolegët e tij Leonardo Blimer dhe Guntero Ekardo, besojnë se thesari që i përkiste carit të dytë gjerman Vilhelm gjendet diku nën tokë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Kalo në kategori