LAJMI I FUNDIT:

Zakonet e humbjes së energjisë: Shihni se cilat veprime lënë pasoja negative për shëndetin tuaj mendor

Zakonet e humbjes së energjisë: Shihni se cilat veprime lënë pasoja negative për shëndetin tuaj mendor
profimedia

Ja cilat janë zakonet që duhet të ndryshoni për të rifituar paqen dhe mirëqenien

Çdo mëngjes, shumica prej nesh marrin një vendim: të kërcejnë nga shtrati ose të vazhdojnë të flenë gjumë”.

Ky model vendimmarrjeje vazhdon gjatë gjithë ditës deri në mbrëmje kur vendosim nëse do të flemë apo do të shikojmë një episod tjetër të serialit.


Ajo që ndonjëherë nuk e kuptojmë është fakti se vendimet që marrim gjatë ditës ose na ndihmojnë ose na shkatërrojnë, transmeton Telegrafi

Disa zgjedhje mund të kenë efekte të çastit, ndërsa të tjerat mund të kenë efekte afatgjata. Ndonjëherë ne as nuk e vërejmë se po bëjmë gjëra të caktuara, nëse nuk e analizojmë veten ose dikush na e bën me dije.

Meqenëse këto zakone që shpenzojnë energji janë bërë pjesë e jetës sonë, nuk na duhet shumë kohë për të parë se çfarë efektesh kanë ato në mirëqenien tonë të përgjithshme.

unsplash

Gjashtë zakone të zakonshme të shkarkimit të energjisë

1. Të mendosh për të shkuarën

Kur shikojmë prapa në të kaluarën, është pothuajse e sigurt se do të gjejmë diçka për të cilën nuk jemi të lumtur. Ka gjëra për të cilat pendohemi dhe do të donim të kishim bërë ndryshe. Fatkeqësisht, kjo tashmë është bërë dhe është në të kaluarën.

Të mbash pas tyre dhe të mendosh për një milion mënyra alternative se si gjërat mund të kishin shkuar, nuk do të bëjë ndryshim. Thjesht do të na trishtojë dhe do të rrisë ndjenjat e keqardhjes.
Në vend të kësaj, ne duhet të zotërojmë artin e të tolerancës. Kur shikojmë prapa, duhet të shohim një sërë mësimesh dhe gabimesh që mund të na ndihmojnë të përmirësojmë të ardhmen tonë.

2. Të ushqyerit e dobët

Ajo që ushqeni trupin tuaj luan një rol të madh në mënyrën se si ndiheni. Nuk ka asgjë të keqe me ushqimet e herëpashershme të shpejta, por kur dieta juaj përbëhet nga vetëm ushqimet me sheqer, mund të jetë problem. Ushqimi i dobët shpesh shoqërohet me një ndjenjë të vazhdueshme lodhjeje.

Blerja e ushqimeve rrugën për në shtëpi pas një dite të gjatë mund të duket tërheqëse dhe e përshtatshme. Për të mos rënë në këtë kurth “komoditeti”, merrni parasysh përgatitjen e vaktit. Në këtë mënyrë, gatimi bëhet më pak punë e përditshme në fund të një dite të ngarkuar.

3. Shumë rrjete sociale

Rrjetet sociale nuk janë as të mira e as të këqija. Ajo që ka rëndësi është se si i përdorim ato. Është mirë kur kemi mundësinë të zbulojmë se çfarë ka të re në segmentin që na intereson ose të lidhemi me miqtë që jetojnë larg. Megjithatë, sasia e tepërt e kohës që kalojmë duke lëvizur nëpër pafundësinë e internetit është bërë shqetësuese.

Merrni parasysh përdorimin e kohëmatësve të aplikacioneve dhe pastroni llogaritë tuaja në mënyrë që të ndiqni vetëm përmbajtje që ju pasurojnë.

4. Nuk relaksohemi duke marrë frymë

Ne jetojmë në një botë me ritme të shpejta ku koha është para. Ne përpiqemi të përfitojmë sa më shumë nga 24 orët që marrim çdo ditë. Ne po ndjekim vazhdimisht qëllimet dhe duam të kontrollojmë sa më shumë gjëra nga lista jonë e detyrave që të jetë e mundur. Në mes të këtij kaosi, ne shpesh harrojmë të ndalemi dhe të marrim frymë. Si pasojë jemi në ankth dhe në panik.

Kur jeni nën presion të madh, kujtojini vetes të merrni frymë. Merrni frymë thellë dhe kur të nxirrni, lironi të gjithë energjinë negative. Relaksoni nofullën, gjuhën dhe shpatullat tuaja.

5. Presim momentin e duhur

Sa gjëra i keni lënë mënjanë dhe i keni thënë vetes se do t’i bënit kur të vinte koha? Ne kufizohemi dhe nuk shkojmë pas gjërave që duam, sepse mendojmë se ‘tani’ nuk është momenti i duhur.
E vërteta është se ne jemi këtu tani dhe nuk ka kohë më të mirë se tani. Fillo tani!

6. Jemi të rrethuar nga njerëz negativë

Secili prej nesh njeh të paktën një person që është një vampir energjie. Ata kanë gjithmonë për çfarë të ankohen dhe asgjë nuk duket se po shkon mirë në jetën e tyre. Njerëzit me të cilët kalojmë shumë kohë ndikojnë në atë që jemi. Sa më shumë të jemi të rrethuar nga njerëz negativë, aq më shumë jemi të prirur ndaj negativitetit.

Ndryshoni zakonet e konsumimit të energjisë

Lodhja dhe ndjenjat e rraskapitjes mund të korrigjohen nga zakonet që ne zgjedhim ose braktisim.
Zakonet e konsumimit të energjisë çojnë në lodhje, ndikojnë në mirëqenien e përgjithshme, rrisin joproduktivitetin dhe kanë një efekt të rëndësishëm në shëndetin mendor.

Shikoni prapa dhe vini re zakonet që ju kanë bërë më shumë dëm sesa mirë. Ndryshoni ato ose hiqni qafe fare. Nuk do të jetë e lehtë, por nëse jeni të qëndrueshëm, mund ta bëni! /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Kalo në kategori