LAJMI I FUNDIT:

Xi i Kinës bën “një udhëtim miqësie” në Moskë, pak ditë pas lëshimit të urdhër-arrestit për Putinin

Xi i Kinës bën “një udhëtim miqësie” në Moskë, pak ditë pas lëshimit të urdhër-arrestit për Putinin

Presidenti kinez Xi Jinping do të takohet sot me homologun e tij rus, Vladimir Putin në Moskë, vizitë që vjen pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale e akuzoi këtë të fundit për krime lufte të premten.

Reklama

Qeveria ruse thotë se Xi do të mbërrijë të hënën në mesditë dhe më vonë do të takohet me Putinin në një takim jozyrtar kokë më kokë, i ndjekur me një darkë, përcjell Telegrafi.

Negociatat do të zhvillohen më pas të martën.

Xi do të përpiqet të paraqesë veten si një paqebërës pa kompromentuar qëndrimin e tij si një “mik i vjetër i mirë” me Putinin – siç e shprehu lideri rus në një artikull gazete të botuar në Kinë.

Vuçiq pyetet nëse do ta arrestonte Putinin nëse presidenti rus do të vizitonte Serbinë
Lexo po ashtu Vuçiq pyetet nëse do ta arrestonte Putinin nëse presidenti rus do të vizitonte Serbinë

Xi ka botuar artikullin e tij në Rossiiskaya Gazeta, një e përditshme e botuar nga qeveria ruse, në të cilën ai bëri thirrje për “pragmatizëm” për Ukrainën.

Ai tha se propozimi i Kinës, një dokument 12-pikësh i publikuar muajin e kaluar dhe i hedhur poshtë kryesisht nga perëndimi, pasqyron pikëpamjet globale dhe kërkon të neutralizojë pasojat.

Megjithatë, ai pranoi se zgjidhjet nuk janë të lehta.

Sipas përkthimit të Reuters nga rusishtja, Xi shkruan: “Dokumenti shërben si një faktor konstruktiv në neutralizimin e pasojave të krizës dhe promovimin e një zgjidhjeje politike. Problemet komplekse nuk kanë zgjidhje të thjeshta”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Azia
Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Evropa
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Kalo në kategori