Xavi Hernandez mund të besojë se të luash një stil të caktuar është gjëja më e rëndësishme në Barcelonë, megjithatë trajneri spanjoll u lehtësua kur mbajtën fitoren 1-0 në udhëtim te Real Sociedadi, të cilën ai e përshkroi si jetike për të ardhmen e tyre.

Ishin, natyrisht, tre pikë që i bënë Blaugranët gjithnjë e më afër sigurimit të një vendi në Ligën e Kampionëve për sezonin 2022/23.

“Jam i kënaqur me tre pikët, është një fitore jetike për të ardhmen e skuadrës dhe klubit”, deklaroi Xavi në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes.

“Nuk jam i kënaqur me lojën. Ne vuajtëm në pjesën e dytë. Duhet të jemi të sinqertë dhe vetëkritikë. Nuk kemi luajtur mirë dhe duhet të përmirësohemi”.

Barca rikthehet te fitorja ndaj Sociedadit dhe rimerr pozitën e dytë Barca rikthehet te fitorja ndaj Sociedadit dhe rimerr pozitën e dytë

Barcelona u detyrua të vuante

Real Sociedad u shkaktoi shumë probleme Blaugranëve, me Xavin që pretendon se skuadra e tij vuante më shumë se në çdo ndeshje tjetër që kur mori drejtimin.

“Është ndeshja në të cilën ne kemi vuajtur më së shumti, së bashku me atë kundër Villarrealit”.

“Ne vumë re lodhjen tonë. Në disa faza, edhe Real Sociedadi”.

Barcelona ka një krizë të re lëndimesh

Fitorja ndaj baskëve erdhi me një çmim të lartë për ekipin e Xavit, pasi katër lojtarë pësuan lëndime.

“Jordi, Ronald Araujo, Pique … po vuajmë shumë, ka shumë lodhje dhe orari është vërtet kërkues”.

Notat e lojtarëve: Real Sociedad 0-1 Barcelona, Ter Stegen mbajti portën të paprekur Notat e lojtarëve: Real Sociedad 0-1 Barcelona, Ter Stegen mbajti portën të paprekur

“Përpiqem të bëj presion për 90 minuta, por po vuajmë, është realitet”.

“Kjo është për shkak të një ndryshimi në modelin e lojës sonë, kjo nuk është bërë për një kohë të gjatë. Fizikisht është duke u treguar, por përpjekja e lojtarëve tanë është spektakolare”, përfundoi trajneri i Barçës. /Telegrafi/