LAJMI I FUNDIT:

Wenger i qëndron mbrapa planit që Kupa e Botës duhet të zhvillohet çdo dy vite

Wenger i qëndron mbrapa planit që Kupa e Botës duhet të zhvillohet çdo dy vite

Arsene Wenger ka mbështetur planet për një Kupë Botërore çdo dy vjet.

Ish-trajneri i Arsenalit ka mbështetur planet për një Kupë Botërore çdo dy vjet si pjesë e një azhurnimi të orarit ndërkombëtar, sipas The Athletic.

FIFA aktualisht po harton një studim të fizibilitetit për ta bërë Kupën Botërore të djemve dhe femrave një ngjarje dyvjeçare sesa çdo katër vjet.

Kjo do të rezultojë në një turne të madh që do të luhet çdo verë.

Wenger deklaroi: “Më shumë ndeshje me fazën eliminuese, më pak ndeshje kualifikuese. Kjo është ajo që tifozët duan”.

“Ne duam të zvogëlojmë numrin e ndeshjeve, kjo është shumë e rëndësishme sepse mund të shohim gjendjen e lojtarëve”.

Propozimi parashihet që numri i ditëve në kalendarin e futbollit të caktuar për pushimet ndërkombëtare të ulet nga 50 në 28, si dhe numri i ndeshjeve kualifikuese të shkurtuara nga 10 në shtatë.

Reklama

Formati ekzistues i konkursit do të qëndrojë në fuqi deri në vitin 2024.

Kupa e Botës është mbajtur çdo katër vjet që nga fillimi i saj në vitin 1930, duke përjashtuar 1942 dhe 1946 kur nuk u vu zhvillua për shkak të Luftës së Dytë Botërore. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
PSG gati të ofrojë dy yjet argjentinas për të zbritur çmimin e Osimhen

PSG gati të ofrojë dy yjet argjentinas për të zbritur çmimin e Osimhen

Ligue 1
Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

La Liga
Messi u magjeps nga gjesti i shokut të skuadrës i cili e ka bërë tatuazh yllin argjentinas

Messi u magjeps nga gjesti i shokut të skuadrës i cili e ka bërë tatuazh yllin argjentinas

Përfaqësueset
Klopp: Nuk kemi menduar për Manchester Cityn, kemi menduar për afatin kalimtar veror

Klopp: Nuk kemi menduar për Manchester Cityn, kemi menduar për afatin kalimtar veror

Premier League
Iu bashkua skuadrës kineze, mediat kroate zbulojnë super kontratën e Arijan Ademit në Azi

Iu bashkua skuadrës kineze, mediat kroate zbulojnë super kontratën e Arijan Ademit në Azi

Ndërkombëtare
Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Serie A
Kalo në kategori