LAJMI I FUNDIT:

Vuçiq takon diktatorin e Ugandës që mbështet pushtimin rus të Ukrainës

Vuçiq takon diktatorin e Ugandës që mbështet pushtimin rus të Ukrainës

Aleksandar Vuçiq ka pritur sot homologun e Ugandës, Yoweri Kaguta Museveni, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Serbi.

Presidenti i Serbisë e ka falënderuar Musevenin për vizitën, duke thënë se ka mësuar shumë prej tij.


“Ai e mban mend mirë periudhën disidente dhe marrëdhënien e Millovan Gjilasit ndaj Josip Brozit. Kam mësuar shumë prej tij për situatën aktuale politike në Afrikë dhe sa shpejt po ecën ajo. E falënderoj që i është përmbajtur parimit të integritetit territorial dhe e ka mbështetur sovranitetin tonë dhe ne bëjmë të njëjtën gjë për ta”, tha ai.

Museveni është përndryshe një diktator afatgjatë i Ugandës, i cili e ka sunduar këtë vend afrikan për 37 vjet.

Ai erdhi në pushtet, tashmë shumë kohë më parë, në vitin 1986, dhe megjithëse teorikisht ekziston mundësia që dikush ta mundë në zgjedhje, në praktikë është e pamundur për shkak të frikësimit afatgjatë të opozitës dhe aktivistëve.

Vetëm pak ditë më parë, diktatori i Ugandës u takua me presidentin rus, Vladimir Putin në Samitin Ruso-Afrikan në Shën Petersburg dhe e falënderoi personalisht për zgjerimin e ndikimit dhe bashkëpunimin ushtarak.

Uganda mbështet qëndrimin e Rusisë për çështjet globale, si konflikti në Ukrainë. Ajo gjithashtu abstenoi nga votimi për rezolutat e OKB-së që dënojnë veprimet e Rusisë në Krime dhe Siri. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkaku i mbështetjes së Rezolutës për Srebrenicën, partia pro-serbe tani po e shantazhon qeverinë malazeze

Shkaku i mbështetjes së Rezolutës për Srebrenicën, partia pro-serbe tani po e shantazhon qeverinë malazeze

Mali i Zi
Pse Orban po kërkon të ndryshohet statusi i Hungarisë në NATO

Pse Orban po kërkon të ndryshohet statusi i Hungarisë në NATO

Evropa
Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Amerika Latine
Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Botë
POLITICO: Putin kontrollon shërbimin e spiunazhit të Austrisë - tani synon qeverinë e këtij vendi

POLITICO: Putin kontrollon shërbimin e spiunazhit të Austrisë - tani synon qeverinë e këtij vendi

Evropa
Macron kot udhëtojë 16 mijë kilometra, kaledonasit më të qartë se kurrë: Jemi gati të vdesim në barrikada

Macron kot udhëtojë 16 mijë kilometra, kaledonasit më të qartë se kurrë: Jemi gati të vdesim në barrikada

Amerika
Kalo në kategori