LAJMI I FUNDIT:

Vizioni i ardhshëm i LG-së është një televizor OLED i lakuar

Vizioni i ardhshëm i LG-së është një televizor OLED i lakuar

LG ka përgatitur koncepte për panairin CES. Një prej tyre është një karrige e ngjitur në një ekran të lakuar

Reklama

Consumer Electronics Show (CES) është një nga shfaqjet më të mëdha tregtare për elektronikë. LG Display dëshiron të prezantojë një lloj froni televiziv në ngjarjen e radhës në janar 2022 në Las Vegas.

Kjo “karrige mediatike” ka një televizor OLED të rrotullueshëm, të lakuar 55 inç, i cili është ngjitur në një karrige të rregullueshme.

Deri këtu është vetëm një koncept. LG Display pretendon se po punon me një kompani koreane për ta bërë atë një produkt. “Do të komercializohet nga ata, ata do ta shesin”, tha zëdhënësi Matthew Weigand për The Verge.

Edhe pse nuk ka ende një funksion masazhi të integruar, ka një altoparlant në karrige dhe një në panelin OLED. Kjo mund të bëhet nëpërmjet teknologjisë Cinematic Sound OLED (CSO), ekrani nga LG lëkundet për të prodhuar audio.

Një buton në panelin e kontrollit të ekranit me prekje në mbështetësen e djathtë mund të përdoret gjithashtu për të kaluar midis formatit të portretit dhe të peizazhit. Për shkak se televizori është ngjitur në kornizën e karriges, ai qëndron në vijën e shikimit edhe kur e shtrini të gjithë karrigen pas.

Udhëtim me biçikletë në shtëpi

Përveç karriges së medias, LG Display do të prezantojë gjithashtu “Udhëtimin Virtual”. Tre ekrane OLED të rregulluar vertikalisht, 55 inç me cilësi 4K së bashku formojnë një ekran të madh, sipër që supozohet të përcjellë ndjenjën e ngasjes së një biçiklete jashtë.

LG po e reklamon pajisjen si një alternativë të mundshme ndaj kufjeve VR. Ekrani i lartë 500R ka kthesën më të ngushtë ndonjëherë në një ekran të madh, sipas LG Display. /Telegrafi/