LAJMI I FUNDIT:

Veriu i Kosovës përplasë kongresistin Nunn me Grenellin: Mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh

Veriu i Kosovës përplasë kongresistin Nunn me Grenellin: Mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh

Ngjarjet e fundit në veri të Kosovës, kanë nxitur reagime edhe në SHBA.

Reklama

Kongresisti republikan Zach Nunn ka reaguar ndaj Departamentit amerikan të Shtetit, duke thënë se duhet të qëndrojnë me Kosovën.

“SHBA: Qëndrojmë me Kosovën, një demokraci e re dhe një aleate e palëkundur e SHBA-së – si me stacionime jashtë vendit, ashtu edhe duke mirëpritur të evakuuarit afganë, si një nga shtetet e pakta në Evropë”.

Ai ka shtuar se sekretari Antony Blinken duhet t’i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë.

Por, ndaj kongresistit Nunn ka reaguar ish i dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Ai ka thënë se kryeministri Kurti është dëshmuar se është shumë antiamerikan.

Po ashtu ka përmendur disa veprime që sipas tij, Kurti ka bërë kundër politikës së SHBA-së.

Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë
Lexo po ashtu Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

“Ai e ka refuzuar LNG-në e SHBA-së. Ai ka qenë kundër ideve të çdo presidenti amerikan, nga Bushi te Biden. Lëvizja e tij e fundit është dënuar nga republikanët, demokratët, gjermanët, britanikët, francezët, italianët dhe madje edhe kryeministri i Shqipërisë”, replikoi Grenell.

Por Nunn në replikën e tij, i tha Grenellit se mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh.

“Unë kam punuar një karrierë me popullin e Kosovës. Ata janë të guximshëm dhe kanë krijuar një demokraci. RichardGrenell mund të mos ju pëlqejnë zgjedhjet zgjedhore të votuesve, por me 3 muajt tuaj si Drejtor i Inteligjencës Kombëtare, duhet të dini se mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh”, tha kongresisti Nunn./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Me çka mund të përballet Kosova nëse Kurti nuk lëshon pe para kërkesave të Perëndimit?

Me çka mund të përballet Kosova nëse Kurti nuk lëshon pe para kërkesave të Perëndimit?

Lajme
Mahmuti thotë se UÇK-ja nuk ka vrarë civilë, mohon se është autor i Komunikatës së 59-të të UÇK-së

Mahmuti thotë se UÇK-ja nuk ka vrarë civilë, mohon se është autor i Komunikatës së 59-të të UÇK-së

Drejtësi
Gërvalla takohet me sekretarin Blinken: Llidhja e fortë midis Kosovës dhe SHBA-së u duk në bisedën e shkurtër, por substanciale

Gërvalla takohet me sekretarin Blinken: Llidhja e fortë midis Kosovës dhe SHBA-së u duk në bisedën e shkurtër, por substanciale

Lajme
Projektligji për nënshtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës mos të testohen për gjuhën

Projektligji për nënshtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës mos të testohen për gjuhën

Lajme
Dosja e tre të arrestuarve për krime lufte në zonën e Vushtrrisë

Dosja e tre të arrestuarve për krime lufte në zonën e Vushtrrisë

Drejtësi
Krahasimi, sa para kursehet në Gjermani dhe sa në Shqipëri?

Krahasimi, sa para kursehet në Gjermani dhe sa në Shqipëri?

Lajme
Kalo në kategori