Beteja e për të drejtat autoriale dhe menaxheriale të artistes Britney Spears vazhdoi të enjten në një seancë gjyqësore, ku prokurorja mohoi kundërshtimet e babait të saj, Jamie Spears për krijimin e ‘Bessemer Trust Co’ si një bashkë-autor mbi pasurinë e saj.

Ylli i popit paraqiti një peticion vjeshtën e kaluar për të zëvendësuar babanë e saj si i vetmi kujdestar. Gjyqtarja e Gjykatës Supreme të Los Angelesit, Brenda Penny mohoi peticionin, në vend të kësaj vendosi që Jamie duhet të ndajë rolin me një institucion të pavarur financiar.

Në diskutim në seancën e së enjtes ishin kundërshtimet që Jamie ngriti mbi urdhrin e propozuar, avokati i Britney, Samuel Ingham, përpiloi efektivizimin e bashkë-autorësisë me Bessemer, shkruan DailyMail.

Reklama

Avokati i Jamie, Vivian Thoreen, argumentoi se urdhri uli në mënyrë të pahijshme kompetencat e tij mbi pasurinë e vajzës së tij, sipas Variety.

Reklama

Ingham u përgjigj duke i thënë gjykatës se qëllimi i urdhrit ishte t’u jepte të dy Jamie dhe Bessemer ‘një ndarje të barabartë të përgjegjësisë, me shpresën se ata do të uleshin dhe të kuptonin së bashku mënyrën më të mirë për të trajtuar këtë pasuri komplekse për të mirën e klienti im’.

Gjykatësja Penny në fund të fundit mohoi kundërshtimet e Thoreen, duke vendosur që urdhri të mos ndryshohej.

Ingham veçmas ka treguar se ai mund të rishikojë kërkesën e tij për të hequr Jamien si aksionar tërësisht, por nuk kërkoi ta bëjë këtë të enjten.

Reklama

“Nuk është sekret që klientja ime nuk dëshiron babanë e saj si bashkë-aksionar, por ne e pranojmë që largimi është një çështje e veçantë”, tha avokati.

Reklama

Bessemer dhe Jamie pritet të takohen për të dalë me një buxhet dhe plan investimi për pasurinë e Britneyt përpara një seance tjetër të planifikuar për 17 mars.

Jashtë gjyqit, dhjetëra fansa u mblodhën duke mbajtur në duar tabela me titull “Liri për Britneyn”, duke kërkuar që babai i saj të shkarkohet nga pozita e menaxherit dhe aksionarit.

Jamie u emërua si kujdestari i vajzës së tij në vitin 2008. Sidoqoftë, vitin e kaluar, ai u largua nga roli për shkak të çështjeve të vazhdueshme shëndetësore.

Reklama

Lufta e gjatë e këngëtares për të hequr kontrollin e pasurisë së saj larg babait të saj u kthye përsëri në qendër të vëmendjes javën e kaluar me publikimin e ‘Framing Britney Spears’.

Dokumentari i New York Times hodhi dritë mbi çështjet e saj të kaluara të shëndetit mendor, si dhe luftën e saj për të rifituar autonominë në karrierën e saj.

Reklama

Ndërsa këngëtarja e hitit “Toxic” nuk i është drejtuar dokumentarit drejtpërdrejt, ajo përdori rrjetin social Twitter për të sugjeruar në dukje se ka shumë më shumë histori të saj sesa ato që siguroi ‘Framing Britney Spears’.

“Mos harroni, pa marrë parasysh atë që ne mendojmë se dimë për jetën e një personi, nuk është asgjë në krahasim me personin aktual që jeton pas lenteve”, shkroi ajo në Twitter.

Reklama

Një motiv kryesor për ndryshimet që Britney po kërkon në statusin e saj ligjor u duk se ishte dëshira e saj për të mos vazhduar më me koncertet.

Në nëntor, avokati i Britneyt i tha një gjykate se ajo ka frikë nga babai i saj dhe po refuzon të performojë përsëri derisa ai të hiqet si kujdestari i saj.

Reklama

“Klientja ime më ka informuar se ajo ka frikë nga babai i saj”, i tha Ingham një gjykatësi gjatë një seance për të përcaktuar nëse duhej caktuar një tjetër kujdestar. “Ajo gjithashtu deklaroi se nuk do të interpretojë për sa kohë që babai i saj është përgjegjës për karrierën e saj”. /Telegrafi/

Reklama