LAJMI I FUNDIT:

Vdes lideri i degës së Al-Kaedës në Jemen

Vdes lideri i degës së Al-Kaedës në Jemen

Dega e Al-Kaedës në Jemen (AQAP) ka njoftuar së fundmi për vdekjen e liderit të saj, Khalid Batarfi, rrethanat e vdekjes së të cilit mbeten të paqarta.

Batarfi si shtetas saudit u bë udhëheqës i organizatës terroriste që nga viti 2020.


SHBA-ja e shpalli atë terrorist global në vitin 2018, dhe që atëherë ka vendosur një shpërblim prej 5 milionë dollarësh për kokën e tij, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Edhe pse AQAP nuk ka ofruar detaje rreth vdekjes së tij, analistja Mina al-Lami, e përshkroi atë si një person “të cilin e mori Zoti”, frazë kjo e cila përdoret për të përshkruar një person që ndërron jetë dhe jo dikë që vritet.

Bëhet e ditur se shefi i ri i grupit terrorist është zgjedhur Saad bin Atef al-Awlaki.

AQAP dikur konsiderohej nga SHBA-ja si dega rajonale më aktive dhe më e rrezikshme e Al-Kaedës.

Ajo kreu një seri sulmesh vdekjeprurëse në Jemen dhe Arabinë Saudite, si dhe komplote që synonin SHBA-në, por nuk rezultuan të suksesshme.

Grupi gjithashtu pretendoi se qëndronte pas sulmeve terroriste të vitit 2015 në Francë në të cilat u vranë 17 persona, si dhe një sulm në SHBA në vitin 2019 që la tre të vdekur.

Ekspertët e OKB-së vlerësuan se AQAP vazhdonte të mbetej kërcënim për Jemenin dhe rajonin, por ajo po përballej me “pengesa dhe humbje lidershipi”.

Edhe pse numri i saktë i luftëtarëve të organizatës është vështirë të matet pasi janë të përfshirë brenda fiseve lokale, thuhet të jenë me mijëra.

Shumica e udhëheqësve besohet se ishin në zonën Wadi Ubaydah, në provincën e Maribit, provincën Hadramawt, në Shabwa, dhe Abyan. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Evropa
Publikohen imazhet e reja të bombarduesit të ri amerikan B-21 Raider, është i armatosur me armë bërthamore

Publikohen imazhet e reja të bombarduesit të ri amerikan B-21 Raider, është i armatosur me armë bërthamore

Amerika
Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Evropa
Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Azia
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Shpërthime të fuqishme në qytetin e pushtuar ukrainas

Shpërthime të fuqishme në qytetin e pushtuar ukrainas

Evropa
Kalo në kategori