Ivana Trump ka vdekur nga një atak kardiak në moshën 73-vjeçare.

Ish-modelja ndërroi jetë në shtëpinë e saj në Upper East Side të New Yorkut, sipas ish-bashkëshortit të saj, ish-presidentit Donald Trump, i cili ndau lajmin tragjik të vdekjes së saj në llogarinë e tij të Truth Social të enjten pasdite, shkruan DailyMail.

“Jam shumë e pikëlluar të informoj të gjithë ata që e donin, prej të cilëve ka shumë, se Ivana Trump ka ndërruar jetë në shtëpinë e saj në New York”, ka shkruar ai.

Trump – i cili ka tre fëmijë me ish-gruan e tij tashmë të ndjerë – vazhdoi të nderonte Ivanën, duke e përshkruar atë si një grua ‘të bukur, të mahnitshme’, ndërsa nderonte lidhjen e saj të ngushtë me fëmijët e tyre: Donald Jr, Eric dhe Ivanka.

Reklama
Reklama

“Ajo ishte një grua e mrekullueshme, e bukur dhe mbresëlënëse, e cila bëri një jetë të mrekullueshme dhe frymëzuese”, vazhdoi ai. “Krenaria dhe gëzimi i saj ishin tre fëmijët e saj: Donald Jr., Ivanka dhe Eric”.

“Ajo ishte aq krenare për ta, ashtu siç ne të gjithë ishim aq krenarë për të. U prefsh në paqe, Ivana”, përfundoi Donald Trump.

Djali i Ivanës, Eric, konfirmoi lajmin për vdekjen e Ivanës për DailyMail, duke thënë në një deklaratë të lëshuar në emër të familjes: “Nëna jonë ishte një grua e jashtëzakonshme – një forcë në biznes, një atlete e klasit botëror, një bukuri rrezatuese dhe e kujdesshme. Nënë dhe shoqe”.

Reklama

“Ivana Trump ishte një e mbijetuar. Ajo iku nga komunizmi dhe e deshi këtë vend. Ajo i mësoi fëmijët e saj për guximin dhe ashpërsinë, dhembshurinë dhe vendosmërinë”, shkroi tutje Eric Trump.

Reklama

Ivana ka lindur në Çekosllovaki në vitin 1946, megjithatë ajo u zhvendos në Kanada në mesin e viteve 1970, përpara se të transferohej në ShBA, ku u vendos në qytetin e New Yorkut.

Pikërisht atje ajo u takua me Trumpin, me të cilin u martua në vitin 1977, pasi e kishte takuar për herë të parë ndërsa punonte si modele. Çifti ishte i martuar për 13 vjet përpara se të divorcohej në vitin 1990 pasi Trump pati një lidhje me Marla Maples, e cila vazhdoi të bëhej gruaja e tij e dytë.

Reklama

Ivana Trump (Foto: Evan Agostini/Invision/AP)

Pas ndarjes nga Trump, Ivana vazhdoi të takohej me aktorin italian Rossano Rubicondi, i cili vdiq në tetor të vitit 2021 pas një beteje me kancerin e lëkurës.

Reklama

Ivana dhe Rossano u takuan për gjashtë vjet përpara se të martoheshin në vitin 2008 gjatë një ceremonie luksoze në Mar-A-Lago, pasuria e Palm Beach që nuk zotërohet nga askush tjetër përveç ish-burrit të saj të dytë, Trump.

Ajo ishte 59 vjeçe në atë kohë, ndërsa ai ishte 36 vjeç. /Telegrafi/