RB Salzburg ka triumfuar në ndeshjen gjysmëfinale ndaj Sturm Graz me rezultat të thellë 4-0 duke u kualifikuar në finale, ndërsa ylli shqiptar Mërgim Berisha ishte njëri nga më meritorët.

Mbrëmja e të mërkurës ka zbuluar finalistet e Kupës së Austrisë, ku njëri nga ekipet është RB Salzburgu i Mërgim Berishës.

Salzburgu arriti të triumfojë thellë 4-0 ndaj LASK-ut me golat e shënuar nga Enock Mwepu (26’, 54’), Berisha (72’) dhe Brendan Aaronson (79’).

Megjithatë, goli i shënuar nga ylli shqiptar ishe i rrallë dhe ka fituar gjithë vëmendjen.

Berisha arriti ta befasojë portierin kundërshtar me një goditje nga një zonë shumë e vështirë dhe ky dol tregon formën e lartë që po tregon ylli shqiptar.

Në finalen e 1 majit, Salzburgu do të ndeshet me Laskun që mposhti Wolfsbergerin në gjysmëfinalen tjetër.

Në anën tjetër, Berisha këtë sezon ka qenë brilant duke shënuar 15 gola dhe dhuruar 10 asistime në 29 ndeshje në të gjitha garat. /Telegrafi/