LAJMI I FUNDIT:

Ushtria amerikane kryen me sukses testimin e armës laserike, e projektuar për të shkatërruar dronët në ajër

Ushtria amerikane kryen me sukses testimin e armës laserike, e projektuar për të shkatërruar dronët në ajër

Luftanija e marinës amerikane ka kryer me sukses testimin e armës së re laserike, që prodhon sasi të madhe të energjisë elektrike e cila mund të shkatërrojë fluturaket në ajër, raporton CNN.

Reklama

Fotografitë dhe videot e publikuara nga marina amerikane, shfaqin transportuesin amfib USS Portland duke kryer testimin e armës që shkatërron fluturaket në veçanti dronët, transmeton Telegrafi.

Në video shfaq arma laserike e cila nga luftanija qëllon dronin i cili më pas shpërthen në ajër. Në anën tjetër marina amerikane nuk ka dhënë specifika të lokacionit, duke pranuar vetëm që ka ndodhur diku në Paqësor më 16 maj.

Gjithashtu nuk është zbuluar fuqia e saktë e armës, por një raport i vitit 2018 i realizuar nga Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike kishte njoftuar se kjo armë laserike pritet të gjeneroj 150 kilowatt energji elektrike.

Në trend Botë

Më shumë
Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Turqia
Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Turqia
SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

Amerika
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Turqia
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Kalo në kategori