LAJMI I FUNDIT:

Ushtarët ukrainas do të fillojnë trajnimin për përdorimin e sistemit raketor Patriot në SHBA, gjatë javës së ardhshme

Ushtarët ukrainas do të fillojnë trajnimin për përdorimin e sistemit raketor Patriot në SHBA, gjatë javës së ardhshme

Trupat ukrainase do të duhej të fillonin trajnimin për përdorimin e sistemit raketor Patriot në SHBA, gjatë javës së ardhshme, thuhet në raportimin e CNN.

Reklama

Programi i trajnimit do të mbahet në Fort Sill të Oklahomas, e pritet të zgjasë disa muaj ka bërë të ditur një zyrtar i lartë amerikan për CNN.

Laura Cooper, zëvendësndihmës e Sekretarit amerikan të Mbrojtjes për Rusi, Ukrainë dhe EuroAzi, ka thënë se nuk mund të jap datën konkrete të përfundimit të këtij trajnimi, transmeton Telegrafi.

Gjatë vizitës së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në kryeqytetin e SHBA-ve, presidenti amerikan Joe Biden pati paralajmëruar ndihmën e re ushtarake për Kievin që kap vlerën e 1.8 miliard dollarë, përfshirë sistemin raketor Patriot.

Zelensky theksoi se kjo do të forconte dukshëm mbrojtjen ajrore të Ukrainës, dhe do të parandalonte Rusinë ta bombardojë infrastrukturën kritike të këtij vendi. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Evropa
Shpërthim i fuqishëm kur Ukraina hodhi bombë tek tanku rus

Shpërthim i fuqishëm kur Ukraina hodhi bombë tek tanku rus

Evropa
Milan Radoiçiq shfaqet për herë të parë në publik pas sulmit terrorist në veri të Kosovës

Milan Radoiçiq shfaqet për herë të parë në publik pas sulmit terrorist në veri të Kosovës

Serbia
Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Amerika
Një australian mbeti i vdekur dhe një tjetër u lëndua kur balena i goditi varkën

Një australian mbeti i vdekur dhe një tjetër u lëndua kur balena i goditi varkën

Australia
Ukraina thotë se ia ka shkatërruar Rusisë 5,000 dronë deri më tani

Ukraina thotë se ia ka shkatërruar Rusisë 5,000 dronë deri më tani

Evropa
Kalo në kategori