LAJMI I FUNDIT:

Ushtarët profesionistë kërcënohen me grevë nëse nuk zgjidhet problemi me transportin

Ushtarët profesionistë kërcënohen me grevë nëse nuk zgjidhet problemi me transportin

Risto Ajtov nga Sindikata për mbrojtje dhe siguri, ka thënë që prej 10 ditësh, është ndërprerë gjysma e linjave të transportit të organizuar të ushtarëve. Ai ka deklaruar se ushtarët janë të detyruar që vetë të paguajnë rrugën vajtje-ardhje deri tek kazermat. Sipas tij, kjo situatë do të detyrojë ata që të hyjnë në grevë, transmeton Telegrafi Maqedoni.

Reklama

“Ky top i mbushur me probleme tanimë plasi. Pjesëtarët e Armatës dhe Ministrisë së mbrojtjes kanë arritur deri në shkallën e fundit të ekzistencës duke aluduar se të ardhurat që vijnë në formë të pagës janë aq të ulëta, sa që na shtyjnë të parashtrojmë pyetjen se: A na nevojitet armata, e cila do ta mbroj sovranitetin dhe integritetin e shtetit tonë?”, ka thënë Risto Ajtov nga Sindikata për mbrojtje dhe siguri.

Sipas Adnan Alitov nga Sindikata e pavarur e ushtarëve profesionistë me rebalancin e buxhetit, nga Ministria e Mbrojtjes do të transferohen 2.1 milion euro tek Ministria e punëve të brendshme, gjë që sipas tyre do të përkeqësoj gjendjen financiare, duke mos arritur t’ju plotësohen kërkesat e tyre. Alitov ka thënë se mëditjet e kujdestarisë dhe paratë e transportit nuk janë paguar që nga muaji mars.

“Për çfarë standardi të flasim kur armata nuk ka kushtet elementare për punë: ushtarët nuk kanë uniforma të kompletuara; në objektet e caktuara ushtarake nuk kemi energji elektrike e as ujë, kurse ushqimi është katastrofë. Ministria e Mbrojtjes sikur se me dashje, do të na fus neve të punësuarve ne grevë. Nëse është ashtu nuk ka problem, ne jemi të gatshëm të futemi në grevë”, është shprehur Adnan Alitov nga Sindikata e pavarur e ushtarëve profesionistë./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Lajme
Numër simbolik i protestuesve në veri, punonjësit komunalë nënshkruhen në listat e evidencës

Numër simbolik i protestuesve në veri, punonjësit komunalë nënshkruhen në listat e evidencës

Lajme
Osmani takon kryeministrin britanik, deputetja Kearns: Si miq të Kosovës duhet të vazhdojmë rolin tonë paqeruajtës në të gjitha forumet

Osmani takon kryeministrin britanik, deputetja Kearns: Si miq të Kosovës duhet të vazhdojmë rolin tonë paqeruajtës në të gjitha forumet

Lajme
Zgjedhje të reja në veri? Cakolli: Presioni do të bie mbi palën serbe, duke e bërë të pamundur çfarëdo bojkoti nga Lista serbe

Zgjedhje të reja në veri? Cakolli: Presioni do të bie mbi palën serbe, duke e bërë të pamundur çfarëdo bojkoti nga Lista serbe

Lajme
Gjykata Speciale, Kimberly West nga Amerika përzgjidhet Prokurore e Specializuar

Gjykata Speciale, Kimberly West nga Amerika përzgjidhet Prokurore e Specializuar

Lajme
Kërkesat e BE-së për tejkalimin e situatës në veri dhe telefonatat e Kurtit me amerikanët

Kërkesat e BE-së për tejkalimin e situatës në veri dhe telefonatat e Kurtit me amerikanët

Lajme
Kalo në kategori