Siç duket, ka disa ushqime të caktuara të cilat duhet t’i hani gjatë këtyre ditëve të ngrohta për t’u freskuar – duke përfshirë spinaqin dhe supën.

Nutricionisti Daniel O’Shaughnessy, në bashkëpunim me Just Eat, kanë përpiluar një listë me ushqimet më të mira që duhet ngrënë – dhe shmangur – në mënyrë që të freskoheni.

Daniel thotë se shalqiri, xhenxhefili dhe reduktimi i karbohidrateve dhe proteinave janë mënyrë e mahnitshme për t’i luftuar temperaturat e larta.

Këto janë 10 ushqimet që duhet t’i hani për t’u freskuar, sipas ekspertëve:

– Spinaqi

– Supa në mbrëmje

– Shalqiri

– Xhenxhefili

– Reduktoni sasinë e karbohidrateve që i hani

– Hani qepë

– Hani ushqime dhe konsumoni pije që përmbajnë nenexhik. /Telegrafi/