LAJMI I FUNDIT:

Ukrainasit shkatërrojnë anijen ruse Kovrovets

Ukrainasit shkatërrojnë anijen ruse Kovrovets

Forcat Mbrojtëse të Ukrainës kanë arritur të shkatërrojnë një anije ruse të quajtur Kovrovets, në pronësi të forcave detare të Moskës.

Bëhet fjalë për një luftanije që është pjesë e Flotës ruse të Detit të Zi, e cila u godit në një sulm nga marina ukrainase, transmeton Telegrafi.

Kjo anije përdorej për gjurmimin, largimin apo shkatërrimin e minave kundër luftanijeve që vendosen kryesisht në ujëra të thella.

Ajo ishte modifikuar dhe ishte pasuese e një tjetër nga koha e Bashkimit Sovjetik. Ishte 61 metra e gjatë dhe mund të akomodonte deri në 70 marinarë.

Ukrainasit prej fillimit të luftës kanë arritur të shkatërrojnë disa luftanije ruse – duke i goditur me raketa me rreze të mesme veprimi por edhe me dronë ujor të mbushur me eksploziv. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Botë
Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Botë
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Kalo në kategori