LAJMI I FUNDIT:

Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Ministria ukrainase e Mbrojtjes, ka publikuar videon e qytetit Nova Kakhovka, të mbuluar nga uji pas shpërthimit që shkatërroi digën që akumulonte ujin për të ftohur reaktorët e centralit bërthamor.

Reklama

Nova Kakhovka në rajonin e Khersonit kontrollohet nga forcat ruse, dhe që nga fillimi organet ukrainase të sigurisë kanë paralajmëruar se rusët mund ta hedhin në erë, transmeton Telegrafi.

“Nova Kahovka në rajonin e Khersonit. Rusët po i shndërrojnë territoret e pushtuara të Ukrainë në shkretëtirë, rrënoja dhe rajone të përmbytura”, thuhet nga ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

Stoltenberg: Shpërthimi i digës në Ukrainë tregon brutalitetin e luftës ruse
Lexo po ashtu Stoltenberg: Shpërthimi i digës në Ukrainë tregon brutalitetin e luftës ruse

“Bota duhet t’i bashkohet Ukrainë që t’i jap fund terrorit rus”, u tha ndër tjera nga kjo ministri.

Në anën tjetër, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thirrur takim të jashtëzakonshëm, në të cilin pritet të merren vendime shumë të rëndësishme për vazhdimin e rrjedhës së luftës në këtë vend. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Kalo në kategori