LAJMI I FUNDIT:

Stoltenberg: Shpërthimi i digës në Ukrainë tregon brutalitetin e luftës ruse

Stoltenberg: Shpërthimi i digës në Ukrainë tregon brutalitetin e luftës ruse

Shkatërrimi i digës Nova Kahovka në jug të Ukrainës tregon brutalitetin e luftës së Rusisë në Ukrainë, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Reklama

“Shkatërrimi i digës Kahovka sot vë në rrezik mijëra civilë dhe shkakton dëme të mëdha në mjedis”, tha Stoltenberg në një postim në Twitter.

“Ky është një akt i egër, që tregon edhe një herë brutalitetin e luftës së Rusisë në Ukrainë”, shtoi ai.

Në lumin Dnipro kishte ndodhur një shkatërrim tjetër i digës, sovjetikët nuk donin t’ua dorëzonin nazistëve – e kishin hedhur në erë
Lexo po ashtu Në lumin Dnipro kishte ndodhur një shkatërrim tjetër i digës, sovjetikët nuk donin t’ua dorëzonin nazistëve – e kishin hedhur në erë

Një zyrtar i lartë ukrainas i sigurisë tha se shkatërrimi i digës ishte një fazë e re e agresionit rus.

Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, tha se Rusia kishte kaluar nga përpjekja për të justifikuar pushtimin e saj në Ukrainë me ato që ai i quajti mite propagandistike, në shpalljen e hapur të qëllimeve të saj të vërteta — “shkatërroni Ukrainën, vrasin ukrainasit, shkatërrojnë ekonominë” dhe “strukturat e mbështetjes së jetës”.

Rusia më parë ka mohuar gjithmonë se ka shënjestruar civilët. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se forcat ruse hodhën në erë hidrocentralin Kahovka nga brenda.

Zelensky në takimin urgjent: Terroristët rusë në mes të natës hodhën në erë digën
Lexo po ashtu Zelensky në takimin urgjent: Terroristët rusë në mes të natës hodhën në erë digën

“Në orën 02:50 të natës së sotme, terroristët rusë kryen një shpërthim të brendshëm të objekteve të HEC-it Kahovska. Rreth 80 vendbanime janë në zonën e përmbytjes”, ka shkruar ai në Telegram.

Shkatërrimi i digës nuk paraqet një kërcënim të drejtpërdrejtë për furnizimin me energji elektrike të vendit, njoftoi Ministria e Energjisë e Ukrainës.

“Shpërthimi… nuk ndikoi drejtpërdrejt në gjendjen e sistemit energjetik të vendit. Nuk ka kërcënime për stabilitetin e furnizimit me energji elektrike,” thuhet në deklaratë.

Energjia elektrike e prodhuar është e mjaftueshme për nevojat e konsumatorëve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Kalo në kategori