LAJMI I FUNDIT:

Ukraina do të përfitojë nga asetet e ngrira ruse në vendet e BE-së – sa para në vit do të transferohen në Kiev?

Ukraina do të përfitojë nga asetet e ngrira ruse në vendet e BE-së – sa para në vit do të transferohen në Kiev?

Vendet e Bashkimit Evropian thonë se kanë arritur një marrëveshje për të përdorur fitimet nga asetet e ngrira ruse për të ofruar mbështetje ushtarake për Ukrainën dhe për të ndihmuar në rindërtimin e vendit të shkatërruar nga lufta.

27-vendet e BE-së po mbajnë rreth 210 miliardë euro në asete të bankës qendrore ruse, shumica e tyre të ngrira në Belgjikë, si hakmarrje për luftën e Moskës kundër Ukrainës.

Ai vlerëson se interesi për ato para mund të sigurojë rreth tre miliardë euro çdo vit, raporton skynews.

Dhjetëra mijëra rusë që ikën në Turqi, detyrohen të largohen nga vendi
Lexo po ashtu Dhjetëra mijëra rusë që ikën në Turqi, detyrohen të largohen nga vendi

Selia e BE-së tha se 90 për qind e parave do të futeshin në një fond special të njohur si Lehtësia Evropiane e Paqes që shumë vende të BE-së tashmë e përdorin për blerjen e armëve dhe municioneve për Ukrainën ndërsa 10 për qind e tjera do të futeshin në buxhetin e BE-së.

Këto para do të ndihmonin për të forcuar industrinë e mbrojtjes të Ukrainës ose për të ndihmuar në rindërtimin e vendit, nëse disa vende kundërshtojnë përdorimin e pjesës së tyre për qëllime ushtarake.

Një grup i vogël shtetesh anëtare, veçanërisht Hungaria, refuzojnë të furnizojnë me armë Ukrainën. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Kryediplomati i Izraelit kërcënon Hezbollahun se do të shkatërrohej në rast të një

Kryediplomati i Izraelit kërcënon Hezbollahun se do të shkatërrohej në rast të një "lufte totale"

Botë
Kalo në kategori