LAJMI I FUNDIT:

Ukraina i kërkon Gjermanisë raketa me rreze të gjatë veprimi Taurus

Ukraina i kërkon Gjermanisë raketa me rreze të gjatë veprimi Taurus

Ukraina i ka kërkuar Gjermanisë që ta furnizojë me raketa lundruese Taurus, tha një zëdhënës i ministrisë së mbrojtjes në Berlin.

Reklama

Nëse e furnizon me këso lloj raketash, Gjermania do të ndiqte hapat e Britanisë së Madhe, e cila u bë vendi i parë që i dha publikisht Kievit raketa lundruese me rreze të gjatë në fillim të këtij muaji.

Shtetet e Bashkuara deri më tani kanë refuzuar të furnizojnë Ukrainën me raketa të Sistemit Raketor Taktik të Ushtrisë (ATACMS) mes shqetësimeve se ukrainasit mund t’i përdorin për të goditur objekte brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht të Rusisë.

Ukraina ka kërkuar prej muajsh për këto lloj armësh, por mbështetja nga aleatët perëndimorë është fokusuar në armët me rreze më të shkurtër.

Zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes nuk pranoi të thoshte se sa e mundshme ishte që Gjermania ta miratonte kërkesën, raporton skynews.

Ndryshe, Ukraina tash e sa kohë po kërkon edhe aeroplanë luftarakë F-16, të cilat pritet t’i marrin gjatë muajve të ardhshëm. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Kalo në kategori