LAJMI I FUNDIT:
Prishtina 18° clearsky_night

Uji depërtoi në shtëpitë e tyre – banorët e lagjes “Prishtina e Re” tregojnë për pasojat pas reshjeve të shiut

Uji depërtoi në shtëpitë e tyre – banorët e lagjes “Prishtina e Re” tregojnë për pasojat pas reshjeve të shiut

Mëngjesin e hershëm të së hënës disa nga banorët e lagjes “Prishtina e Re” janë përballur me vërshime pas reshjeve të dendura të shiut. 

Ekipi i Telegrafit vizitoi disa nga shtëpitë e vërshuara nga uji në këtë lagje, ku banorët treguan shqetësimet e tyre.

Njëri nga banorët, Femi Berisha tregoi se pas reshjeve të shiut shtëpia e tij dhe e vëllezërve, janë vërshuar nga uji duke shkaktuar edhe dëme të konsiderueshme materiale.

Ai tha se që nga mëngjesi i hershëm janë duke u përballur me ujin i cili ka vërshuar katin përdhesë të shtëpive si dhe bodrumet.

Berisha tha se janë ndjerë të rrezikuar edhe nga energjia elektrike pasi uji ka arritur të prek edhe prizat e bodrumit të shtëpisë së vëllait të tij.

Femi Berisha, banor

“Prej orës 00:00 në mbrëmje ka pas vërshime pa ndërprerë në lagjen ‘Prishtina e Re’, këtu në Hajvali saktësisht rruga ‘Arbanasi’. Meqenëse kemi qenë të rrezikuar nga vërshimet e kam thirr 192 në 06:00 të mëngjesit…kanë ardhur vetëm moralisht mem ndihmu se diçka fizikisht nuk më kanë ndihmu. Ne jetojmë këtu prej vitit 1987 dhe kurrë më të rrezikuar se kësaj here nuk kemi qenë. Kemi qenë të rrezikuar edhe nga rryma…uji ka shku deri në nivelin e 90 cm. E kanë dëmtu shtëpinë time dhe të katër vëllezërve që jemi këtu”, ka thënë Berisha.

Ai tregoi se është hera e katërt që vërshohen nga uji pas reshjeve të shiut, si dhe tha që janë ankuar në Komunë të Prishtinës por, siç u shpreh ai zyrtarët e komunës nuk kanë marr ndonjë iniciativë për të ju ndihmuar.

Berisha u shpreh se pusetat në rrugë po ashtu janë mbushur plotë me ujë dhe ai ujë derdhet në oborret e shtëpive të tyre.

Ai gjithashtu ka një lutje për Komunën e Prishtinës: “Së paku të vijnë këtu dhe me na i rregullu e mos me na lënë…”.

Edhe, Fadil Mustafës banor i kësaj lagje iu ka vërshuar kati përdhes i shtëpisë. “Një makinë e larjes mu ka djeg, frigoriferi…”,tha ai.

Fadil Mustafa, banor

Mustafa theksoi se problemi pse po vërshohen pas reshjeve të shiut është tek bllokimi i një përroi që kalon ngjit me shtëpinë e tij.

Ai tha se një kompani e kabllorit e ka bllokuar rrjedhjen e përroit me një teneqe, uji i së cilës depërton më pas në oborrin e shtëpisë së tij. /Telegrafi/ 

Në trend

Më shumë
Lojtarët e Zvicrës festuan fitoren me familjarët e tyre - të afërmit e Granit Xhakës në tribuna, spikat gruaja shqiptare e Renato Steffen

Lojtarët e Zvicrës festuan fitoren me familjarët e tyre - të afërmit e Granit Xhakës në tribuna, spikat gruaja shqiptare e Renato Steffen

Magazina
Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Përfaqësueset
UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Botë
Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Përfaqësueset
Haxhiu nga Podujeva vdiq në Qabe, teologu tregon pse trupi i të ndjerit nuk mund të kthehet nga Arabia

Haxhiu nga Podujeva vdiq në Qabe, teologu tregon pse trupi i të ndjerit nuk mund të kthehet nga Arabia

Sociale
Kalo në kategori