LAJMI I FUNDIT:

UBS pajtohet me Qeverinë e Zvicerës për garancinë e humbjeve të bankës Credit Suisse

UBS pajtohet me Qeverinë e Zvicerës për garancinë e humbjeve të bankës Credit Suisse

Banka UBS ka nënshkruar një marrëveshje me Qeverinë e Zvicrës për të mbuluar mbi 9 miliardë euro humbje nga blerja urgjente e Credit Suisse.

Si pjesë e marrëveshjes, UBS duhet të mbajë selinë e saj në Zvicër.


Përparësia për Qeverinë federale dhe UBS-in është të minimizoj humbjet dhe rreziqet e mundshme për të shmangur përdorimin e “në masën më të madhe të mundshme”.

As nga UBS dhe as nga Qeveria nuk u përmend se si do të mbuloheshin humbjet e mundshme mbi totalin e 14 miliardë eurove të dakorduara, ku 5 miliardë euro janë nga UBS dhe 9 miliardë euro nga Qeveria.

Kolapsi financiar i Credit Suisse, brenda tre muajve ishin tërhequr mbi 60 miliardë euro
Lexo po ashtu Kolapsi financiar i Credit Suisse, brenda tre muajve ishin tërhequr mbi 60 miliardë euro

Në fillim të kësaj jave, UBS tha se çdo garanci e mëtejshme e humbjes do të kërkonte një bazë të veçantë ligjore në formën e një miratimi parlamentar.

Sipas kushteve të blerjes së drejtuar nga autoritetet zvicerane, si pjesë e shpëtimit të Credit Suisse, UBS u pajtua të paguante mbi 3 miliardë euro dhe u zotua të mbulonte 5 miliardë euro në humbjet e mundshme, derisa Qeveria do të merrte mbi 9 miliardë euro. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Botë
Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Sherife Kçiku Vishaj
Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Horizon School
Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Edil Project
Telegrafi Jobs - Aleati juaj i besuar në kërkimin e punës

Telegrafi Jobs - Aleati juaj i besuar në kërkimin e punës

Ekonomi
Dorëzohen çelësat e 100 veturave Renault Austral – oferta nga 36,900 në vetëm 33,900 euro

Dorëzohen çelësat e 100 veturave Renault Austral – oferta nga 36,900 në vetëm 33,900 euro

Auto Mita
Kalo në kategori