LAJMI I FUNDIT:

U godit nga toka dhe nga ajri: Momenti spektakolar i shpërthimit të fregatës së Marinës amerikane, gjatë një stërvitje ushtarake

U godit nga toka dhe nga ajri: Momenti spektakolar i shpërthimit të fregatës së Marinës amerikane, gjatë një stërvitje ushtarake

Ushtria amerikane ka shkatërruar dhe mbytur një anije luftarake “në pension” në një stërvitje të krijuar për të përgatitur ushtrinë për të “aplikuar forcën në hapësirën e betejave detare”.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ish-USS Ingraham – një fregatë raketash e drejtuar nga Marina amerikane – u shpërthye duke përdorur armë të shumta gjatë një stërvitje fundosjeje të quajtur SINKEX në Zonën Operative të Ishullit Havai të dielën.

Në pamjet e shpërthimit, anija duket se ngrihet nga uji pas shpërthimit dhe pastaj shpejt “shkërmoqet”.

Videoja pastaj shihet mbi ujë, pak para se të zhytet plotësisht në Oqeanin Paqësor.

Siç bëhet e ditur, armët e përfshira përfshinin një armë të lëshuar nga aeroplani dhe një raketë goditëse detare (NSM) të lëshuar nga automjetet e reja të paidentifikuara të Korpusit Detar me bazë tokësore.

Ingraham u autorizua më 5 gusht 1981 dhe u çaktivizua më 30 janar 2015 pas më shumë se 25 vjet shërbimi. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia
Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Turqia
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Evropa
Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori