Historia e një heroi, i burgosur i luftës, i cili thuhet se u arratis tetë herë gjatë Luftës së Dytë Botërore, u zbulua për herë të parë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për Thomas Moreton i cili ishte kapur nga ushtarët gjermanë pranë Dunkirkut, në Francën veriore, disa ditë përpara evakuimit të aleatëve në 1940.

Siç thuhet tutje, 23-vjeçari, u dërgua në Stalag XXB në Prusinë Lindore. Por Thomas, nga Walthamstow, Londër, u arratis në mënyrë të përsëritur nga kampi.

Një nga arratisjet e tij thuhet të ketë ndodhur në vitin 1942, ai u ngjit mbi një gardh me tela për të gjetur një mjek civil për të ndihmuar një të burgosur tjetër, të sëmurë rëndë.

Ai u kthye me një mjek miqësor gjerman, por u kap menjëherë nga rojat e zemëruar.

Pas një tjetër arratisje, në vitin 1943, Thomas kaloi pesë muaj duke luftuar përkrah Rezistencës Polake. Ai u kap dhe u vendos para një skuadre pushkatimi, por nuk u qëllua, pasi Gestapo mendonte se mund të fliste.

Pjesa më e madhe e arratisjeve të tij kishin ndodhur kur ai kishe shmangur rojet, gjatë punës nëpër kampe.

Në prill të vitit 1945, Thomas u dërgua në një “marshim vdekjeje” prej 1,000 kilometrash për të shmangur pushtimin rus nga lindja.

Burrat duruan temperaturat prej minus 35°C dhe shumë prej tyre ngriheshin në vdekje, duke përfshirë disa nga rojet gjermane.

Ai u lirua nga forcat amerikane të udhëhequra nga Britania, por zgjodhi të qëndronte dhe të luftonte në vend që të shkonte në shtëpi. Thomas, i cili ishte një shofer tanku gjatë luftës, vdiq në moshën 82 vjeçare, në vitin 1999.

Djali i tij Chris, 68 vjeç, ka shkruar për vuajtjet e babait të tij. Historia e shquar ka dalë vetëm pasi Chris po shet medaljen e Thomas në ankand. /Telegrafi/