Ministria turke e Mbrojtjes ka publikuar të mërkurën një pamje të re të operacionit të vazhdueshëm “antiterror” në rajonet ku ndodheshin “terroristët” përtej kufijve të Irakut dhe Sirisë.

Të dielën herët (20 nëntor), Turqia nisi Operacionin Kthetra-Shpata, një fushatë ajrore ndërkufitare “kundër grupit terrorist YPG/PKK, i cili ka strehë të paligjshme përgjatë kufijve të Irakut dhe Sirisë, ku ata planifikojnë sulme në tokën turke”.

Operacioni ajror i vendit pasoi një sulm më 13 nëntor në rrugën e mbushur me njerëz Istiklal të Stambollit që vrau gjashtë persona dhe la 81 të plagosur.

Pas nisjes së operacionit ajror, presidenti turk Recep Tayyip Erdogan sinjalizoi gjithashtu një operacion tokësor në Irakun verior dhe Sirinë veriore për të eliminuar kërcënimin terrorist.

Reklama

“Operacionet tona me aeroplanë, artileri dhe UCAV (mjete ajrore luftarake pa pilot) janë vetëm fillimi”, citohet të ketë thënë Erdogan në takimin e grupit të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK) në kryeqytetin Ankara.

Reklama

“Ne do t’i luftojmë terroristët me një operacion tokësor në momentin më të përshtatshëm”, ka thënë më tej ai. /Telegrafi/

View this post on Instagram

A post shared by TRT Balkan AL (@trtbalkanal)