LAJMI I FUNDIT:

Truke për të mbajtur nxehtësinë në shtëpi dhe për të ulur faturën e ngrohjes

Truke për të mbajtur nxehtësinë në shtëpi dhe për të ulur faturën e ngrohjes

Këshilla të shkëlqyera se si ta bëni shtëpinë më të ngrohtë pa e rritur ngrohjen

Nëse dëshironi të kurseni më shumë në faturat tuaja të ngrohjes, ulni roletat, pasi kjo do ta mbajë nxehtësinë në dhomë më gjatë.

Në dhomat ku nuk qëndroni, ulni temperaturën në termostat ose fikni radiatorët. Çdo shkallë më pak kursen rreth gjashtë për qind të energjisë për ngrohje.

Në mënyrë që ngrohja të jetë efikase, rekomandohet ajrimi i të gjithë radiatorëve dhe instalimi i plotë dhe fshirja e pluhurit në mënyrë që të nxehet me kapacitet të plotë. Kjo zvogëlon konsumin e energjisë dhe ju do të kurseni para, transmeton Telegrafi.

Disa këshilla të tjera të shkëlqyera se si ta bëni shtëpinë më të ngrohtë pa e rritur ngrohjen:

▪ Instalimi i termostateve automatike në radiatorë është gjithashtu një masë kursimtare, sepse mban temperaturën e dhomës në të njëjtin nivel. Ngrohja e një hapësire të ftohtë harxhon shumë energji, ndaj përpiquni ta mbani temperaturën e njëjtë – rreth 20 gradë gjatë ditës dhe 15 gradë gjatë natës.

▪ Vendosni një letër reflektuese prapa radiatorëve të vendosur në muret e jashtme, nën dritare. Në këtë mënyrë kalimi i nxehtësisë do të drejtohet në hapësirë dhe jo në dritare.

▪ Gjërat e vendosura mbi radiator janë një pengesë për ajrin e ngrohtë që del nga dritarja. Mos i mbuloni radiatorët me perde ose mobilie, pasi kjo parandalon përhapjen e nxehtësisë në të gjithë dhomën.

Thyhet miti: Nuk e kurseni energjinë nëse e lini nxehësen tërë ditën ndezur
Lexo po ashtu Thyhet miti: Nuk e kurseni energjinë nëse e lini nxehësen tërë ditën ndezur

▪ Është gjithashtu mirë të instaloni izolim termik shtesë pas radiatorëve të vendosur në muret e jashtme, për shembull stiropor. Në këtë mënyrë do të humbet përsëri më pak nxehtësi.

▪ Nëse jashtë është me diell, hapni perdet që nxehtësia e diellit të hyjë në shtëpi dhe ta ngrohë atë.

▪ Ulja e roletave të jashtme dhe të brendshme do ta mbajë nxehtësinë në dhomë më gjatë.

▪ Nëse në shtëpinë tuaj keni oxhaqe që nuk i përdorni, do të ishte mirë t’i mbyllni (lëni hapje për ajrim), sepse një oxhaku i papërdorur është si një vrimë në tavan nga e cila hyn ajri i ftohtë. Ekspertët vlerësojnë se rreth 25 për qind e energjisë së nevojshme për ngrohjen e hapësirës humbet përmes një oxhaku të hapur.

Ulni shpenzimet e rrymës: Truke të vogla të cilat do t’ju kursejnë para!
Lexo po ashtu Ulni shpenzimet e rrymës: Truke të vogla të cilat do t’ju kursejnë para!

▪ Pas pjekjes lëreni derën e furrës hapur sepse do ta ngrohë edhe më shumë hapësirën derisa të ftohet.

▪ Vendoseni tapetin mbi pllaka ose parket, ai do të jetë më i ngrohtë për këmbët tuaja, gjithashtu do të shërbejë si një lloj izolimi që do të parandalojë humbjen e nxehtësisë përmes dyshemesë së ftohtë.

▪ Nëse kaldaja juaj e ngrohjes qendrore ndodhet në një pjesë të ftohtë të shtëpisë, do të ishte mirë të izoloni termikisht tubat me mbulesa të veçanta.

▪ Në mot shumë të ftohtë, mund të vendosni folie plastike me flluska në dritare (i cili zakonisht shërben për mbrojtje gjatë transportit, shitet me metër dhe nuk kushton shtrenjtë). Kjo do të ndihmojë për të mbajtur më shumë nxehtësi në dhomë. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Kur do ta shihni se për çfarë shërben vrima shtesë në atlete, do ta përdorni vazhdimisht

Kur do ta shihni se për çfarë shërben vrima shtesë në atlete, do ta përdorni vazhdimisht

Stil
Të gjithë frikësohen ta provojnë, ndërkaq ata me përvojë e dinë që pa këtë pozë nuk ka seks!

Të gjithë frikësohen ta provojnë, ndërkaq ata me përvojë e dinë që pa këtë pozë nuk ka seks!

Intimitet dhe Pasion
Shikojeni mirë shuplakën tuaj: Nëse keni të shkruar këtë, tek ju fshihet sekreti!

Shikojeni mirë shuplakën tuaj: Nëse keni të shkruar këtë, tek ju fshihet sekreti!

Lifestyle
Zgjidhni këtë test dhe mësoni sa mirë e njihni të dashurën tuaj!

Zgjidhni këtë test dhe mësoni sa mirë e njihni të dashurën tuaj!

Lifestyle
Njerëzit u shokuan kur e kuptuan se për çfarë përdoret tapa në shishen e vajit

Njerëzit u shokuan kur e kuptuan se për çfarë përdoret tapa në shishen e vajit

A e dini se...
Pozicion perfekt për çiftet dembele që duan të kënaqen në maksimum pa u lodhur shumë

Pozicion perfekt për çiftet dembele që duan të kënaqen në maksimum pa u lodhur shumë

Intimitet dhe Pasion
Kalo në kategori