Me epërsi minimale prej 1-0, skuadra e Milanit ka fituar si mysafir i Hellas Veronas në ndeshjen e zhvilluar të dielën mbrëma në Stadio Marc’Antonio Bentegodi.

Sfida nuk nisi mirë për vendasit, pasi në minutën e 21-të të takimit, pas konsiltimit me VAR-in, gjyqtari Gianluca Manganiello e përjashtoi me karton të kuq Mariusz Stepinskin.

Megjithatë, në pjesën e parë, Rossonerët nuk ia dolën që të tregoheshin të rrezikshëm për të shënuar në portën kundërshtare.

Krzysztof Piatek (Foto: Alessandro Sabattini/Getty Images)

Në gjysmën e dytë, mysafirët filluan t’i shtonin aksionet, ndërsa gjyqtari akordoi penallti për një prekje të topit me dorë nga një mbrojtës vendas.

Krzysztof Piatek e mori përgjegjësinë dhe goditi nga pika e bardhë, ndërsa edhe pse e preku topin, portieri Marco Silvestri nuk ia doli ta ndalte (68′).

Krzysztof Piatek (Foto: Alessandro Sabattini/Getty Images/Guliver)

Sulmuesi i Milanit e futi topin në rrjetë edhe në minutën e 83-të, por gjyqtari e anuloi golin pas shqyrtimit me VAR.

Kjo është fitorja e dytë sezonale për Milanin që numëron gjashtë pikë pas tri javësh, ndërsa për Hellas Veronan është humbja e parë, pasi ka regjistruar një fitore dhe një barazim.

Në xhiron e ardhshme, Rossonerët zhvillojnë derbin ndaj Interit, kurse Verona luan si mysafir i Juventusit. /Telegrafi/