LAJMI I FUNDIT:

Tri vrasje “misterioze” ndodhën këtë vit në Kosovë, por ende asnjë i arrestuar

Tri vrasje “misterioze” ndodhën këtë vit në Kosovë, por ende asnjë i arrestuar

Viti 2023 në Kosovë nisi me një vrasje. Më 10 janar, një 65-vjeçar me inicialet N.G. u vra brenda Shoqatës së të Shurdhërve në Mitrovicë, ku ishte anëtar.

Reklama

Ndonëse kanë kaluar gati tre muaj, kjo vrasje vazhdon të mbetet mister, pasi autori i saj nuk dihet.

Nga Prokuroria Themelore në Mitrovicë në një prononcim për Telegrafin kanë konfirmuar se deri më tani nuk janë identifikuar persona të dyshuar për këtë rast.

Prokuroria Themelore në Mitrovicë

“Ende nuk ka të arrestuar për këtë rast, por hetimet po vazhdojnë”, tha shkurt zëdhënësi i Prokurorisë, Valon Preteni.

Dy ditë nga vrasja e dhunshme në Shoqatën e të Shurdhërve në Mitrovicë, ende asnjë i dyshuar
Lexo po ashtu Dy ditë nga vrasja e dhunshme në Shoqatën e të Shurdhërve në Mitrovicë, ende asnjë i dyshuar

Një ditë pas vrasjes, Prokuroria përmes një njoftimi publik bëri të ditur se ajo ishte e dhunshme dhe se sipas ekspertit mjeko-ligjor që ka dal në vendngjarje, dyshohet se ka ardhur si pasojë e disa goditjeve me një mjet të mprehtë.

“Prokurori kujdestar ka dal në vendin e ngjarjes, dhe ka urdhëruar që trupi i pajetë i viktimës të dërgohet për autopsi në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë”, thuhej në komunikatën për media.

Dy javë më vonë, një tjetër vrasje e rëndë tronditi vendin.

48-vjeçari Nysret Cena u qëllua për vdekje, derisa ndodhej në veturën e tij. Ngjarja ndodhi në magjistralen Ferizaj-Kaçanik, konkretisht në Kaçanik të Vjetër.

Vrasja e Nysret Cenës në Kaçanik, identifikohen targat e veturës së djegur
Lexo po ashtu Vrasja e Nysret Cenës në Kaçanik, identifikohen targat e veturës së djegur

Sipas autoriteteve, në automjetin që po e ngiste është shtënë nga afër me kallashnikov, ndërkaq vetura nga e cila dyshohet të jetë shtënë është gjetur e djegur rreth 3 kilometra larg vendit të ngjarjes.

Duke e përshkruar se si ka ndodhur rasti, avokati Arianit Koci tha se kjo është vrasje tipike e llojit të mafiozëve.

“Modus operandi tipik i vrasjeve të organizuara mafioze. Vrajë dhe digje veturën me i humbë gjurmët”, shkroi ai në Facebook.

Megjithatë, as për këtë vrasje ende nuk është arrestuar dikush.

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Ferizaj, Shukri Jashari, një ditë pas rastit deklaroi për Telegrafin se janë duke vazhduar hetimet intensive për të zbardhur vrasjen.

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Ferizaj, Shukri Jashari

I kontaktuar të enjten, Jashari tha se rasti tashmë i ka kaluar Prokurorisë Speciale, ndërsa nga ky institucion nuk janë përgjigjur në pyetjet e Telegrafit lidhur me vrasjen e 48-vjeçarit.

E një vrasje tjetër, motivi dhe autori i së cilës nuk dihen, ndodhi të dielën e 26 marsit në fshatin Dumnicë e Epërme e Podujevës.

Vrasja në Dumnicë të Podujevës – viktima ishte 58 vjeçar, nuk dihen ende motivet
Lexo po ashtu Vrasja në Dumnicë të Podujevës – viktima ishte 58 vjeçar, nuk dihen ende motivet

Atje rreth orës 18:00, 58-vjeçari Sali Salihu u gjet i vdekur në afërsi të shtëpisë së tij.

Zëdhënësja e Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Laureta Ulaj, tha për Telegrafin se janë duke u ndërmarrë hetime intensive për zbardhjen e rastit.

Zëdhënësja e Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Laureta Ulaj

“Referuar pyetjeve tuaja, lidhur me këtë rast ju njoftojmë se Prokuroria në koordinim të plotë me Policinë është duke vazhduar me ndërmarrjen e veprimeve hetimore në mënyrë intensive, me qëllim të ndriçimit të rrethanave të këtij akti dhe identifikimit të personave të përfshirë në këtë rast”, u shpreh ajo. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Rubin: Është e rëndësishme të parandalojmë

Rubin: Është e rëndësishme të parandalojmë "Russia Today" dhe "Sputnik" që të shkaktojnë dëme në Maqedoninë e Veriut

Politikë
PDK akuzon opozitën në Prishtinë se po tenton t’i kapë ndërmarrjet publike, nuk komentojnë nëse kanë mospajtime me LDK-në

PDK akuzon opozitën në Prishtinë se po tenton t’i kapë ndërmarrjet publike, nuk komentojnë nëse kanë mospajtime me LDK-në

Jehona Hulaj
Krstiq: Protestuesit kanë dalë me zor në protesta me thirrje të Listës Serbe

Krstiq: Protestuesit kanë dalë me zor në protesta me thirrje të Listës Serbe

Siguri
Kraki: Kosova nuk është as Sudan, e as Libi që me i vendos sanksione

Kraki: Kosova nuk është as Sudan, e as Libi që me i vendos sanksione

Lajme
Dhunë psikike në vazhdimësi, gruaja nga Fushë Kosova raporton rastin në Polici

Dhunë psikike në vazhdimësi, gruaja nga Fushë Kosova raporton rastin në Polici

Kronika e Zezë
Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën merr pjesë në “European Youth Event”

Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën merr pjesë në “European Youth Event”

Lajme
Kalo në kategori