LAJMI I FUNDIT:

Tri ngjyra do të dominojnë në vitin 2024 për mirëqenien në shtëpinë tuaj

Tri ngjyra do të dominojnë në vitin 2024 për mirëqenien në shtëpinë tuaj

Si t’i inkorporoni këto tendenca sipas rregullave të feng shui-t?

Sipas zgjedhjes së arkitektëve dhe stilistëve të enterierit, viti 2024 përfaqëson mbretërimin e ngjyrave si vijon: jeshile, portokalli dhe rozë.

Por si t’i shikoni ato nga pozicioni i të mësuarit të feng shui-t në qasjen e dekorimit të shtëpisë?

Duke qenë se çdo hapësirë është unike dhe duhet të trajtohet si e tillë, është më e vështirë të krijohen udhëzime të përgjithshme për ngjyrat sipas parimeve të feng shui-t.

Në veçanti, hapësirat kanë hartën e tyre të ditëlindjes, në varësi të kohës kur janë ndërtuar apo përshtatur, transmeton Telegrafi.

Njëherësh, një ndikim të rëndësishëm kanë mjedisi, planimetria dhe natyrisht anëtarët e familjes që jetojnë aty, ditëlindjet e tyre dhe aktivitetet me të cilat merren, nëse bëhet fjalë për punën.

Në përputhje me sa u tha më sipër, dhe për të përcaktuar saktësisht vendin për ngjyrat, është mirë të konsultoheni me një konsulent feng shui të certifikuar.

Prandaj, në këtë tekst, nënvizojmë disa udhëzime të përgjithshme për këto ngjyra të modës.

Ngjyra jeshile

Ngjyra e gjelbër i përket elementit të drurit. Ajo është e lidhur me energjinë yang të rritjes dhe energjinë e stinës së pranverës. Është e shkëlqyeshme në dhomat e fëmijëve – por asnjëherë shumë. Simbolizon rritjen, vitalitetin dhe shëndetin.

Shpesh mund të jetë shumë e dobishme në pothuajse të gjitha dhomat për shkak të energjisë së saj të mirë. Për këtë arsye propozohet shpesh në kuzhinë, dhe përmes detajeve në dhomën e ndenjes dhe banjo. Nëse zgjidhni jeshilen, nuk do të gaboni. Nëse nuk e teproni, për këtë është e rëndësishme të gjesh një ekuilibër.

Portokallia

Ngjyra e portokalltë është mjaft energji yang, përdoret në ato pjesë të shtëpisë që janë të errëta. Kontribuon në krijimin e dritës në zonat e errëta të hapësirës. Portokallia, siç e dimë, është një kombinim i së kuqes, e cila vjen nga energjia e Zjarrit dhe e verdha, nga energjia e Tokës.

Kjo ngjyrë e ndritshme yang duhet të vendoset në një shkallë më të vogël dhe në bashkëpunim me një këshilltar feng shui.

Magjia e ngjyrave dhe ndjenjat që na shkaktojnë
Lexo po ashtu Magjia e ngjyrave dhe ndjenjat që na shkaktojnë

Roza

Roza është ngjyra e energjisë së Metaleve, por edhe e Zjarrit. Është pak më e heshtur se portokallia. Në një masë më të vogël, është mirë në dhomën e fëmijëve. Në një shkallë më të vogël, mund të vendoset në dhoma të tjera. Mund të jetë në një shkallë më të vogël në dhomën e ndenjes.

Është e mirë në kombinim me të bardhën – sepse e bardha është ngjyra e energjisë së Metaleve dhe në këtë mënyrë ato janë të rreshtuara. Gjithashtu shkon mirë me detaje kafe të errët ose okër. Domethënë, ato janë të lidhura me energjinë e Tokës dhe kështu mbështesin dhe krijojnë një lloj ekuilibri midis dy elementëve kundërshtarë – Zjarrit dhe Metalit. Në brendësi është më mirë të ketë më pak ngjyrë rozë, sepse përmban një kombinim të dy elementëve që nuk mbështesin njëri-tjetrin, por janë në një marrëdhënie kontrolluese me njëri-tjetrin, gjë që e kullon energjinë. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Metoda

Metoda "gjeniale" për të larguar përfundimisht mykun

Stil
Tre gabimet e zakonshme në shtëpi që ju “rrisin” faturat e ngrohjes – si mund të kurseni?

Tre gabimet e zakonshme në shtëpi që ju “rrisin” faturat e ngrohjes – si mund të kurseni?

Stil
Metoda super e thjeshtë për ta zhbllokuar lavamanin për pesë minuta

Metoda super e thjeshtë për ta zhbllokuar lavamanin për pesë minuta

Stil
Qentë mund ta dallojnë personin shpirtkeq

Qentë mund ta dallojnë personin shpirtkeq

Kërshëri
Një truk i pasagjerëve të aeroplanit ka vërshuar TikTokun, por ekspertët theksojnë se sa i rrezikshëm mund të jetë – “mos e provoni”

Një truk i pasagjerëve të aeroplanit ka vërshuar TikTokun, por ekspertët theksojnë se sa i rrezikshëm mund të jetë – “mos e provoni”

Stil
Ndiqni gjithmonë rregullin e tri gjërave – të cilat sjellin lumturi në jetën tuaj: Një mesazh i fuqishëm nga një dijetar i vjetër

Ndiqni gjithmonë rregullin e tri gjërave – të cilat sjellin lumturi në jetën tuaj: Një mesazh i fuqishëm nga një dijetar i vjetër

Këshilla Lifestyle
Kalo në kategori