Tre deri në katër të rritur pranojnë se janë të lodhur vazhdimisht. Nëse jeni nga ata njerëz që do të donin të bënin një gjumë më të mirë gjatë natës, atëherë patjetër që nuk jeni vetëm.

Ekzistojnë të gjitha llojet e faktorëve që mund të ndikojnë negativisht në gjumin tuaj dhe ju lënë të ndiheni më të lodhur se kurrë.

Ndërsa mund të mos jeni në gjendje të eliminoni të gjithë faktorët që ndikojnë nëse bëni një gjumë të mirë apo jo, ju mund të zvogëloni shanset për t’u zgjuar të rraskapitur.

Tri nga këshillat më të mira i gjeni më poshtë:

Krijoni një orar

Kur të zgjoheni dhe të flini në të njëjtën kohë çdo ditë, atëherë trupi juaj do të fillojë të përshtatet me atë ritëm. Nëse keni probleme për të shkuar në shtrat herët gjatë natës, atëherë duhet të konsideroni zgjimin herët në mëngjes.

Sa më shpejt që të zgjoheni dhe të filloni rutinën tuaj, aq më shumë ka të ngjarë që të lodheni më herët në mbrëmje. Zgjohuni herët, pini kafe, rruani fytyrën dhe bëni gjithçka që duhet të bëni që dita juaj të fillojë me këmbën e djathtë. Sa më shpejt që të filloni të lëvizni herët, aq më aktiv do të jeni gjatë gjithë ditës, gjë që do të rezultojë në lodhjen kur është koha për të shkuar në shtrat, shkruan Women Daily Magazine.

Hani ushqime të shëndetshme

Ekziston një lidhje midis ushqimeve që hani dhe cilësisë së gjumit. Ushqimet më të rënda që hani, ato janë më të vështira për tu tretur. Kur trupi juaj është i zënë me tretje, e bën më të vështirë futjen në një gjumë të thellë.

Kushtojini vëmendje asaj që hani para se të shkoni në shtrat. Idealisht, nuk duhet të keni ngrënë asgjë për të paktën një orë para gjumit.

Alkooli

Edhe pse disa njerëz mund të betohen se një gotë verë i ka ndihmuar ata të flenë më shpejt, e vërteta është se futja e alkoolit pengon aftësinë tuaj për të hyrë në një natë me gjumë të thellë. Alkooli mund t’ju ​​ndihmojë të bini në gjumë më shpejt; megjithatë, e bën shumë më të vështirë qëndrimin në gjumë të thellë.

Shumica e njerëzve që konsumojnë edhe një ose dy gota verë para gjumit do të zgjohen mesatarisht katër herë brenda një nate. Nëse heqja e alkoolit në tërësi nuk është një opsion, atëherë konsideroni të kufizoni konsumin e alkoolit vetëm në fundjavë. Në këtë mënyrë, do të jeni në gjendje të bëni një natë gjumë të qetë gjatë javës tuaj të punës pa u shqetësuar për modelet e paqëndrueshme të gjumit. /Telegrafi/