Ju e dini që nuk jeni shtatzënë ose nuk keni ngrënë asgjë të dyshimtë. Atëherë pse ndieni të përziera?

Shumë njerëz ankohen për shkak të ndjenjës së përzierjes që mund të ndodhë në stomak dhe nuk kanë asnjë lidhje me shtatzëninë apo çka kemi ngrënë. Ne ju sjellim gjashtë gjëra të papritura që mund të jenë arsyeja për këtë ndjenjë dhe këshilla se çfarë të bëni për ta zhdukur.

Edhe pse stresi është një emocion, ai shkakton një numër ndryshimesh fizike në trup, përfshirë zorrën tonë që është shumë e ndjeshme ndaj emocioneve negative – shpjegon Randy Wexler, një interniste në universitetin shtetëror Wexner Medical Center në Ohajo. Zorrët tona janë të rrethuara nga nervat që punojnë për ta bërë atë të zgjerohet dhe tkurret. Por kur jemi nën stres truri ynë u dërgon sinjale nervave që krijojnë tkurrje shtesë nervore. Që të ndodhë kjo, mjafton pak nervozizëm, shkruan KP.

Reklama
Reklama

Thjesht bëni një pushim të shkurtër gjatë së cilës do të merrni disa frymëmarrje të thella dhe të përzierat do të zvogëlohen. Një tjetër këshillë është të pini një filxhan çaj xhenxhefili ose të përtypni një copë xhenxhefil të ëmbëlsuar pasi rrënja e saj pikante ka veti që mendohet se janë të mira kur bëhet fjalë për të përzierat, këshillon Kristine Arthur, një interniste në Qendrën Mjekësore të Orange Coast Memorial të Kalifornisë.

Ndjenja e urisë

Kur kaloni disa orë pa ngrënë asgjë, sheqeri në gjak ndonjëherë mund të jetë shumë i ulët, veçanërisht nëse gjëja e fundit që keni ngrënë ishin karbohidratet si pasta ose biskota. Kjo mund të shkaktojë marramendje, shpjegon Kristine Arthur.

Reklama

Ju mund ta parandaloni ose rregulloni këtë duke ngrënë diçka të pasur me karbohidrate si lëng frutash, një copë bukë ose një copë frutash të freskëta ose të thata. Në atë rast, ëmbëlsirat do të vijnë mirë, nëse nuk keni ndonjë gjë më të shëndetshme. Duke shtuar sheqer në trupin tuaj, ju do të ktheni nivelin e sheqerit në gjak në normale kështu që do të ndiheni më mirë. Një këshillë shtesë është të shmangni ushqimet e pasura me yndyra dhe proteina, pasi që ato nuk do të rrisin nivelet e sheqerit në gjak dhe mund të ngadalësojnë thithjen e karbohidrateve.

Reklama
Reklama

Duhet të pini më shumë ujë

Shqetësimi në stomak mund të thotë që trupi juaj ka nevojë për ujë. Qelizat në trup kanë nevojë për ujë për të prodhuar proteina që stomaku ynë të funksionojë si duhet. Kur qelizat ndiejnë se nuk po marrin ujë të mjaftueshëm, ato ndalojnë të bëjnë punën dhe atëherë ndodh një ndjenjë e përzier, tha mjekia Kristine Arthur duke shtuar se te disa njerëz, dehidrimi i lehtë është i mjaftueshëm për problemet në stomak. Por nëse keni shenja të dehidrimit të rëndë si marramendje, lodhje ose konfuzion, do të ishte mirë të kërkoni këshilla mjekësore.

Ilaçet dhe suplementet ushqimore

Ndonjëherë ilaçet si paracetamoli ose ibuprofeni në stomak bosh mund të shkaktojnë të përziera. Pa ushqim të ngrënë më parë që do të vepronte si një tampon në stomak, përbërësit e disa tabletave mund të jenë irritues për rreshtimin e stomakut dhe e njëjta gjë është e vërtetë kur merrni vitamina C, E dhe hekur.

Reklama
Reklama

Do të jetë e mjaftueshme për të qetësuar të përzierat nëse hani vetëm një copë bukë. Për të ardhmen, një ose dy orë para se të merrni ilaçe dhe vitamina, hani diçka për të rreshtuar stomakun tuaj. Të hash pas pilulave nuk do të ketë shumë përfitime në qetësimin e stomakut.