Me pandeminë COVID-19 që prish sezonin e javëve të modës, TikTok po bën lëvizje për të mbushur boshllëkun me muajin e tij të modës në internet.

Aplikacioni jashtëzakonisht i popullarizuar i rrjeteve sociale njoftoi të premten se po bashkëpunon me gjigantë luksozë si Louis Vuitton dhe Yves Saint Laurent për t’u sjellë përdoruesve një seri shfaqjesh të pistave me transmetim të drejtpërdrejtë të koleksioneve ekskluzive.

Javët tradicionale të modës – ​​New York, Londër, Milano dhe Paris – të gjitha po vazhdojnë ende këtë shtator, megjithëse me numër të kufizuar të mysafirëve, me ngjarje në natyrë dhe në mënyrë digjitale.

Por, Muaji i Modës në TikTok, i përshkruar nga platforma si “gjithëpërfshirës”, ofron një përgjigje të re ndaj rënies së mprehtë të shfaqjeve fizike që kur u shfaq pandemia COVID-19, shkruan CNN, përcjell Telegrafi.

Reklama
Reklama

“Me shumicën e njerëzve ende në karantinë , të kufizuar nga angazhimet e tyre sociale, markave u është dashur që shpejt të drejtohen për të zbuluar mënyra të reja për t’u lidhur me klientët e tyre duke sjellë gjithashtu veshje krijuese në pistë për fansat”, sipas një njoftimi për shtyp që njofton për ngjarjen.

Platforma ka vendosur të shfaq dy transmetime të drejtpërdrejta në javë, duke shfaqur shfaqje nga markat duke përfshirë JW Anderson, Puma dhe Alice + Olivia.

Gjatë natës finale, të drejtuar nga këngëtari dhe kompozitori 22-vjeçar Nick Tangorra, do të debutojnë në pistë disa nga “krijuesit” e njohur të aplikacionit.

Reklama

Markat që marrin pjesë në ngjarjet inauguruese të TikTok mund të mos heqin dorë nga kalendari tradicional i modës, për shembull, Louis Vuitton do të shfaqet në Javën e Modës në Paris.

Reklama

Por, prania e tyre është një shenjë se sa i rëndësishëm është bërë TikTok dhe përdoruesit e saj në tregun e luksit, transmeton Telegrafi.

Fendi, Balenciaga dhe Dior janë disa nga markat e para që po hapin llogari zyrtare në platformë me shpresën për të përdorur bazën e saj të madhe të përdoruesve, e cila, thotë aplikacioni, përfshin 100 milion njerëz vetëm në SH.B.A.

Një shumëllojshmëri e figurave të industrisë, duke përfshirë Bella Hadid dhe Cara Delevingne, janë aktive në platformë dhe Gucci po provon gjithashtu famën me “Gucci Model Challenge”, e cila i sfidon përdoruesit të veshin rroba të ndryshme për të krijuar stile që të kujtojnë markën italiane. /Telegrafi/

Reklama